Kaliňák a Černochová diskutovali o podpore obranného priemyslu, jednou z tém bola aj vojna na Ukrajine (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalinak cernochova.jpg
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) sa stretol s českou ministerkou obrany Janou Černochovou. Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) vo štvrtok diskutoval s českou ministerkou obrany Janou Černochovou o podpore obranného priemyslu, spôsobilostiach ozbrojených síl, obrane vzdušného priestoru SR a tiež o budúcej spolupráci.

Ako Kaliňák uviedol, Slovensko a Česko spája množstvo spoločných tém, vyzdvihol aj nadštandardné vzťahy SR a ČR.

„Viem, že spolupráca prinesie ďalšie výsledky, žiadne zbytočné politické diskusie, ale naozaj veci orientované k tomu, aby obe krajiny mali pokojný spánok, a to majú predovšetkým strážiť vyspelé ozbrojené sily,“ uviedol Kaliňák.

Rokovanie o podpore obranného priemyslu

Dôležitou témou rokovania bola podpora obranného priemyslu.

„Myslím si, že vojna na Ukrajine jednoznačne potvrdila, kde sú silné a slabé miesta. Výrazne to zmenilo mnohé plány dlhodobo budované v krajinách NATO a tiež to, na čo sa máme sústrediť. Je nevyhnutné, aby sme dokázali obnovovať všetky naše spôsobilosti nielen v oblasti vybavenia technikou ale aj munície a ďalších častí, ktoré musíme výrazne rozvíjať,“ vyhlásil slovenský minister obrany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Otázka stráženia vzdušného priestoru

Ako doplnila Černochová, diskutovali aj o otázke budúceho stráženia vzdušného priestoru, keďže Česká republika, Maďarsko a Poľsko spoločne strážia svojimi nadzvukovými lietadlami aj slovenský vzdušný priestor.

Vzdušný priestor Slovenska budú strážiť do doby, než na Slovensko začnú prichádzať stíhačky F-16. Černochová Slovensko ubezpečila, že v prípade, že bude mať Slovensko záujem o predĺženie spolupráce na ďalšie obdobie, je ČR pripravená spoluprácu so Slovenskom a ostatnými krajinami predĺžiť.

Témou bola aj vojna na Ukrajine

Jednou z tém bola aj vojna na Ukrajine. Aj napriek tomu, že Slovensko už nebude Ukrajinu podporovať vojensky, Kaliňák ubezpečil českú ministerku obrany, že iná forma pomoci bude naďalej pokračovať.

„Neprislúcha českej strane to komentovať. Hľadali sme s pánom ministrom veci, ktoré nás spájajú, nie tie, ktoré nás rozdeľujú. Vecí, ktoré nás spájajú, je celý rad,“ uzavrela Černochová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana ČernochováRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Smer - SSD