BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Ľuboša Kosíka, ktorý tvrdí, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa, nebude úplne jednoduché vypočuť. Takisto je tu otázka, prečo hovorí až teraz. Vyplýva to zo slov ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) po rokovaní vlády.
Expríslušník SIS vyhlásil, že únos Kováča ml. osobne nariadil Lexa
O Kosíkovom vyhlásení informoval denník SME. „Je to človek, ktorý bol odsúdený, ktorý utiekol, mohol byť tu a tu vypovedať,“ povedal Kaliňák.
Jeho slová potvrdila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Pripomenula, že SR nemá s Mali, kde sa Kosík nachádza, zmluvu o vydávaní občanov. „Za ministerstvo spravodlivosti poviem, že sme urobili zatiaľ všetko, čo sme urobiť mohli, aby pán Kosík mohol byť vydaný na Slovensko,“ uviedla Žitňanská.
Prípadná výpoveď cez telemost
Podľa Žitňanskej prichádzajú do úvahy aj iné možnosti, napríklad, že by za Kosíkom vycestoval vyšetrovateľ s prokurátorom, či prípadná výpoveď cez telemost.
„Nevylučujem zatiaľ tieto možnosti, avšak musím dodať, že na tieto procesy je nutná vzájomná spolupráca s Mali, ktoré zatiaľ oficiálne nekomunikuje,“ priblížila ministerka. Kaliňák pripúšťa, že sú aj iné technické možnosti, ale tvrdí, že najlepšie by bolo dostať ho na Slovensko.
„Naše snahy sú jedna vec, druhá vec je to, ako dokáže aj ministerstvo zahraničných vecí zabrať. Odbor medzinárodnej policajnej spolupráce je v kontakte s orgánmi v Mali a chceme využiť aj pozíciu ministra zahraničných vecí, ktorý by mohol takisto vyvinúť ďalší tlak. MZV sa snaží,“ dodal Kaliňák.
Vyhlásenie Kosíka o únose Kováča ml.
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Ľuboš Kosík poslal denníku SME vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa.
Bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík ešte v decembri pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.
Kosík je podľa dostupných informácií naďalej vo väzení v africkom Mali, kde ho zadržali v novembri 2016 na základe medzinárodného zatykača. Zo Slovenska ušiel po tom, ako ho Najvyšší súd SR v lete toho roku uznal za vinného v kauze falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi.