Kaliňák prijal českú ministerku obrany Černochovú, podpísali deklaráciu o spolupráci – FOTO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MO SR: Návšteva ministerky obrany ČR
Sprava: Minister obrany SR Robert Kaliňák a ministerka obrany ČR Jana Černochová počas privítania ministerky obrany Českej republiky Jany Černochovej ministrom obrany SR Robertom Kaliňákom na ministerstve obrany SR v rámci podpisu dohody medzi slovenským a českým ministerstvom obrany. Bratislava, 6. marec 2025. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

aktualizované, 6. marca, 14:56

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) vo štvrtok prijal na rezorte obrany českú ministerku obrany Janu Černochovú. Urobil tak pri príležitosti oficiálnej návštevy ministerky na Slovensku. Kaliňák Černochovú privítal s plnými poctami.

Kaliňák po stretnutí s českou ministerkou informoval, že podpísali deklaráciu o vzájomnej spolupráci. Deklarácia podľa jeho slov reflektuje na rozsiahly priestor, v ktorom vidia možnú spoluprácu. Podotkol však, že český a slovenský rezort obrany úzko spolupracovali už pred podpísaním samotnej deklarácie.

Spoločné postupy

Ministri spomenuli napríklad spoločné postupy, ak ide o pásové bojové vozidlá pechoty CV90 od švédskeho BAE Systems Hägglunds. Černochová vyzdvihla, že sa krajinám spoločne podarilo vyjednať veľkú zľavu. Ako priblížila, Česku sa podarilo ušetriť 505 miliónov českých korún. Kaliňák informoval, že za SR je to zľava viac ako desať miliónov eur. Takéto spoločné projekty majú podľa slov ministra mimoriadny význam.

Veľmi sa teším, že sme dnes mohli urobiť ďalší krok k úzkej spolupráci, ktorá je už naozaj tradičná, ale dnes čelíme bezprecedentným výzvam, ktoré nás nútia aby sme sa pozerali nielen na obranu svojich krajín ale aj modernizáciu svojich ozbrojených síl z úplne nových uhľov pohľadu,“ uviedol minister.

Spolupráca medzi krajinami

Černochová vyzdvihla spoluprácu medzi krajinami. Podľa jej slov sa posunula výrazným spôsobom vpred. Ako podotkla, so slovenským ministrom sa stretávajú na formálnych aj neformálnych stretnutiach a vždy sa vedia na veciach zhodnúť.

Vždy nám na prvom mieste išlo o to, aby sme tu v strednej Európe našli nejakú spoločnú cestu k tomu, aby sme mohli podporovať nielen našu vlastnú obranyschopnosť a európsku obranyschopnosť, ale aby sme dokázali naštartovať projekty pre náš obranný priemysel,“ doplnila ministerka. Súčasne zhodnotila, že by boli sami proti sebe, keby sa v súvislosti s aktuálnou situáciou nesnažili v stredoeurópskom regióne hľadať spoločnú cestu.

Ochrana vzdušného priestoru

Ministerka súčasne pripomenula, že sa Česká republika podieľa na ochrane vzdušného priestoru Slovenska. Ubezpečila, že v pomoci pri ochrane vzdušného priestoru budú pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Súčasne informovala, že Česko bude meniť letku a prejdú od stíhačiek Gripen na stíhačky F-35. Nedá sa tu podľa jej slov rovnako vylúčiť omeškanie, a že budú jedného dňa potrebovať naopak pomoc od SR. Kaliňák takúto pomoc v prípade potreby ministerke prisľúbil.

Deklarácia je výhodná pre obe krajiny

Černochová súčasne dala do pozornosti, že deklarácia, ktorú podpísali, je výhodná pre obe krajiny, nielen pre jednu z krajín, ako to bývalo v minulosti zvykom. Podľa jej slov je tu snaha o reciprocitu v nákupoch.

Ministri vidia potenciálnu spoluprácu aj pri nákupoch lietadiel Embraer C-390 z Brazílie, kde by mohli spolupracovať napríklad pri servisovaní či výcviku pilotov. Česká ministerka súčasne pozvala ministra obrany na návštevu Českej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana ČernochováRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie BAE Systems HägglundsMO Ministerstvo obrany SRSMER-SD