Kamenický má pre odborárov z KOZ jasný odkaz, ministerstvo financií stojí pred nutnosťou bezprecedentnej konsolidácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 12. schôdze
Zľava v popredí: Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, minister financií SR Ladislav Kamenický a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč počas vyhlásenia strany SMER-SD k aktuálnej politickej situácii v rámci rokovania 12. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 21. máj 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo financií SR a vláda stoja pred nutnosťou bezprecedentnej konsolidácie, ktorá musí každoročne dosiahnuť úroveň približne 1 % HDP, čo v tomto roku predstavuje 1,4 mld. eur. Rezort vedený Ladislavom Kamenickým to uviedol v reakcii na závery utorkového kolektívneho vyjednávania.

Návrh valorizácie platov

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) po ňom vzhľadom na odmietnutie jej návrhu valorizácie platov pre zamestnancov štátneho a verejného sektora vstúpila do štrajkovej pohotovosti. Ministerstvo zdôraznilo, že sa už od apríla tohto roka snaží spolu s predstaviteľmi odborov nájsť dohodu na téme odmeňovania dotknutých zamestnancov.

„Už od začiatku kolektívneho vyjednávania pripomíname, že verejné financie Slovenskej republiky sa vďaka hospodáreniu bývalých vlád medzi rokmi 2020 až 2023 nachádzajú v zlom stave, s najhorším deficitom zo všetkých krajín Európskej únie a s vysokým nárastom dlhu počas rokov 2020 až 2023,“ uviedol ďalej rezort.

Sociálny štandard zamestnancov

Aj napriek tomu ponúkol riešenie, ktoré by podľa neho prispelo k udržaniu dosiahnutého sociálneho štandardu zamestnancov verejnej a štátnej správy vo forme vyplatenia garantovanej odmeny pre každého zamestnanca vo výške 500 eur v roku 2025 a vo výške 1000 eur v roku 2026.

„Práve tieto finančné prostriedky by vedeli prispieť k tlmeniu dopadov očakávanej miery inflácie a udržaniu sociálneho štandardu zamestnancov,“ zhodnotilo ministerstvo. Odborári však takúto pomoc nepovažujú za udržateľnú a systémovú a nemajú s ňou dobré skúsenosti.

Podľa prezidentky KOZ Moniky Uhlerovej je pre nich neakceptovateľná a naďalej trvajú na svojej požiadavke rastu miezd od septembra tohto roku o 10 % a následne od januára budúceho roku o ďalších 10 %. Podľa zástupcov zamestnancov je takáto valorizácia platov nevyhnutá nielen v súvislosti s infláciou ale aj vzhľadom na neustály rast minimálnej mzdy. Kolektívne vyjednávanie bude pokračovať v druhej polovici augusta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav KamenickýMonika Uhlerová
Firmy a inštitúcie Európska úniaKOZ Konfederácia odborových zväzov SRMF Ministerstvo financií SR