Kandidát na prezidenta Igor Matovič (profil)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SLOVENSKO A ZA ĽUDÍ: Kandidátka do eurovolieb
Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič počas predstavenia kompletnej kandidátky hnutia Slovensko a Za ľudí do volieb do Európskeho parlamentu (EP). Bratislava, 13. marec 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Kandidát na post prezidenta Igor Matovič je predsedom hnutia Slovensko, bývalý premiér a exminister financií. V súčasnosti pôsobí v Národnej rade SR ako opozičný poslanec. Má 50 rokov, pochádza z Trnavy, je ženatý a má dve deti. Vyštudoval finančný manažment na Fakulte managementu na Univerzite Komenského v Bratislave.

Od roku 1997 má živnosť pod názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS, ktorú musel v roku 2019 pozastaviť pre nezlučiteľnosť s poslaneckým mandátom. V roku 2002 založil vydavateľstvo regionPRESS, s.r.o., ktoré vydáva regionálne týždenníky na Slovensku. V roku 2007 ho prepísal na svoju manželku.

Víťaz parlamentných volieb v roku 2020

Od roku 2010 je Matovič poslancom Národnej rady SR, najprv za stranu SaS a potom založil vlastné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Predseda SaS Richard Sulík ho vylúčil z klubu za jeho hlasovanie v parlamente. Vo voľbách v roku 2012 už získalo Matovičovo nové hnutie OĽaNO 8,55 percenta hlasov a prebojovalo sa do parlamentu. Vo voľbách v roku 2016 to už bolo 11,02 percenta.

V parlamentných voľbách v roku 2020 jeho hnutie zvíťazilo so ziskom 25,02 percenta a Matovič sa stal premiérom.

Bobkový list, ktorý dáva polievke chuť

Od apríla 2021 pôsobil ako minister financií vo vláde Eduarda Hegera. 15. decembra 2022 išiel podať svoju demisiu, ale na poslednú chvíľu odňal dokumenty s demisiou z rúk vedúceho kancelárie prezidentky. Matovič následne sľúbil, že ak strana SaS podporí návrh rozpočtu na nasledujúci rok, z postu ministra financií odstúpi. Keďže strana SaS návrh podporila, Matovič 23. decembra 2022 odstúpil.

Do médií sa dostalo množstvo Matovičových káuz, od jeho odpísanej diplomovky, cez vysypanie injekčných striekačiek na hlavu poslanca Martina Poliačika až nekonečné spory s Richardom Sulíkom, ktoré vyústili do pádu vlády. Jeho hnutie OĽaNO niekoľkokrát zmenilo svoj názov, v súčasnosti sa volá Slovensko.

Igor Matovič podal svoju kandidatúru na prezidenta SR ako posledný päť minút pred polnocou 30. januára. Podľa svojich slov sa rozhodol kandidovať preto, že „táto predvolebná kampaň si zaslúži dávku pravdy“. Povedal, že do prezidentských volieb ide s tým, že vopred vie, že nemá šancu prejsť do druhého kola.

Sám seba prirovnal k „bobkovému listu, ktorý síce nikto neje, ale polievke dáva chuť“. Uviedol, že chce okoreniť kampaň aj tým, že bude klásť kandidátom aj nepríjemné otázky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie Slovensko