PREŠOV 23. augusta (WebNoviny.sk) – Kandidátom Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v nadchádzajúcich voľbách do Vyšších územných celkov (VÚC) je Jozef Mihalčin. Uchádzať sa chce aj o post poslanca. Jeho kandidatúru strana oficiálne potvrdila na stredajšej tlačovej besede v Prešove.
Mihalčin označil za najdôležitejšie zníženie dlhu PSK. „To znamená, aby sme hospodárili optimálne, nemuseli si brať úvery a neboli zaťažení PPP projektmi, alebo inými finančnými skupinami,“ povedal. Dodal, že chce robiť transparentné výberové konania a dbať na to, aby sa do nich zapojilo čo najviac záujemcov.
Aby zdravotníctvo nebolo biznisom
Z kompetencií kraja sa plánuje Mihalčin zamerať predovšetkým na Správu a údržbu ciest, pričom ako uviedol, jeho snahou bude, aby sa činnosť na cestách PSK zintenzívnila a vykonávala racionálnejšie. Pozornosť chce venovať aj zdravotníctvu.
Župné voľby by mali stáť vyše desať miliónov eur
„Budeme dbať na to, aby zdravotné zariadenia, ktoré sú pod dozorom PSK, fungovali tak ako sa má, v prospech ľudí a nie sami pre seba, a aby zdravotníctvo nebolo biznisom, ale službou pre každého jedného seriózneho občana,“ uviedol Mihalčin.
Dodal, že podľa štatistík, ktoré má k dispozícii, je v kraji iba 47 percent aktívne ekonomicky činných osôb. „Tento stav sa budeme snažiť zmeniť,“ dodal a upozornil na vysoký počet absolventov škôl odchádzajúcich do zahraničia, ale aj vysoký počet rómskych osád na území kraja.
Kandidoval aj v minulých voľbách
Mihalčin má 58 rokov, je rodákom z Vranova nad Topľou a venuje sa podnikaniu. Má dve deti a štyri vnúčatá. Je okresným predsedom ĽSNS vo Vranove nad Topľou. Po revolúcii bol členom Verejnosti proti násiliu ako aj poslancom mestského zastupiteľstva.
Na post predsedu PSK neúspešne kandidoval za Slovenskú ľudovú stranu v predchádzajúcich župných voľbách. Uchádzať sa bude aj o post poslanca. Podpredseda ĽSNS Milan Uhrík dodal, že strana chce navrhnúť kompletnú 62-člennú poslaneckú kandidátku a do župných volieb pôjde samostatne.
V Dankovej SNS sú problémy, dôvodom kandidát na župana
Nechcú robiť ústupky a kšeft
„Po voľbách uvidíme, aké bude rozloženie síl v regionálnom parlamente a tomu sa prispôsobíme. Dúfame, že sa nám podarí obsadiť dostatok poslaneckých mandátov, aby sme mali vplyv na chod a neopakovala sa situácia z Banskej Bystrice, kde sme mali iba predsedu a žiadneho poslanca, čo bola ťažká politická situácia. Po voľbách uvidíme, kto bude náchylný na spoluprácu a podporovať naše myšlienky a kto nie. Určite však neplánujeme robiť žiadne politické ústupky a kšefty,“ zdôraznil Uhrík.
Kotleba by už nebol banskobystrickým županom, porazil by ho Lunter
Počas volieb sa chcú venovať aj téme kupovania hlasov v rómskych osadách. „V rámci našich možností obsadíme všetky komisie, ktoré sú k dispozícii a budeme dbať aj občianskymi hliadkami a kontrolou na to, aby k takémuto niečomu neprichádzalo,“ dodal Uhrík.
Strana na kampaň centrálne poskytuje pre všetkých svojich kandidátov 75-tisíc eur. Mihalčin dodal, že voličov sa bude snažiť osloviť stretnutiami na mítingoch, ale aj prostredníctvom billboardov, plagátov a novín.
Deväť kandidátov pre Prešovský kraj
O post predsedu PSK sa momentálne uchádza deväť oficiálnych kandidátov. Svoj záujem viesť kraj po piatykrát avizoval súčasný predseda PSK a poslanec Národnej rady SR Peter Chudík, ktorého nominovala strana Smer-SD. Mimoparlamentná strana Šanca navrhla za kandidáta Prešovčana Františka Oľhu, kandidovať budú aj primátor Levoče Milan Majerský (KDH) a viceprimátor Popradu Pavol Gašper (nezávislý).
Strana SNS na post predsedu PSK navrhuje Miroslava Škvareka, neparlamentná strana Nezávislosť a Jednota (NAJ) nominovala Františka Bednára, Andrej Gmitter Ján Garaj kandidujú ako nezávislí. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia v sobotu 4. novembra. Predsedov samosprávnych krajov si obyvatelia budú na rozdiel od minulosti vyberať v jednokolovej voľbe.