Kandidátov na post ústavných sudcov pribúda, termín na predkladanie mien uplynie 26. augusta o 12:00. Ako informoval agentúru SITA predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru a poslanec Národnej rady SR Róbert Madej (Smer-SD), doteraz je prihlásených 13 uchádzačov.
Nominovaní sú zatiaľ Robert Šorl, Michal Matulník, Libor Duľa, Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Straka, Michal Ďuriš, Boris Gerbery, Peter Melicher a Martina Jánošíková, ktorí sa uchádzali aj v predošlých voľbách.
Do piatej voľby ústavných sudcov sa zatiaľ prihlásilo osem uchádzačov, nováčikom je Trnkócy
Nováčikom bude Slavomír Trnkócy, ktorého na post navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity, Peter Kohút, ktorého navrhla Slovenská komora exekútorov a Ladislav Juszkó, ktorého nominoval Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied. O štyri nominácie tak zabojuje 13 právnikov, akademikov, sudcov, advokátov, notárov či exekútorov.
Proti verejnej voľbe je iba Smer-SD
Poslanci Národnej rady SR budú hľadať zvyšné štyri mená na blížiacej sa septembrovej schôdzi Národnej rady SR, pričom väčšina strán presadzuje verejnú voľbu. Proti nej je iba vládny Smer-SD, aj napriek tomu strana avizuje, že poslanci budú hlasovať.
Je v súčasnosti otázne, či parlament zvolí na piaty pokus chýbajúcich kandidátov. Až doteraz zvolili poslanci 14 uchádzačov s tým, že na pôvodne voľných deväť miest bolo potrebných až 18. Na kompletný zoznam všetkých kandidátov plánuje čakať aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Pokles záujmu o miesto na Ústavnom súde
Záujem kandidátov o miesto na Ústavnom súde SR klesá. Kým v prvej voľbe sa na nich zúčastnilo až 40, v druhej 30, v tretej 25, v štvrtej iba 16 a v súčasnosti 13. O najcennejší talár na košickom ústavnom súde sa uchádzali aj bývalí či súčasní politici.
Čaputová sa vyjadrila ku komunikácii Mariána K., s ministrom Gálom rokovala aj o voľbe sudcov
Najviac pozornosti pútal ešte v prvej voľbe na začiatku kalendárneho roka expremiér a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD). Vo voľbe sa objavili aj obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner aj Monika Jankovská. O dôveru poslancov sa uchádzal aj ich kolega Peter Kresák, či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka.
Verejné vypočutie sa konalo už štyrikrát
Podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných predpokladov. Napríklad musia byť rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov, či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní.
Na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia tiež absolvovať verejné vypočutie pred parlamentným ústavnoprávnym výborom, ktoré sa konalo už štyrikrát. Aj napriek tejto povinnosti má výbor iba poradnú funkciu, keď odobril aj kandidátov, ktorí sa na vypočúvaní nemohli zúčastniť pre práceneschopnosť či iné dôvody.