Kanoista Urban získal striebro

XI. ME vo vodnom slalome v Čunove
Slovenský tím počas semifinálovej jazdy súťaže trojčlenných hliadok v kategórii K1 muži na XI. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Čunove v areáli Divoká voda. Slovenskí kanoisti Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš dosiahli v semifinále súťaže družstiev 3xC1 na XI. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v Čunove suverénne najlepší čas a postúpili do päťčlenného finále z prvého miesta. O takmer štyri sekundy pomalší boli Francúzi, z tretej pozície idú do bojov o medaily Nemci. Finále je na programe dnes od 14.00 hodiny. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

SINGAPUR 25. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská výprava ukončila svoje účinkovanie na premiérových olympijských hrách mládeže v Singapure v stredu ziskom piatej medaily, druhej striebornej. Postaral sa o ňu v kanoistickom slalome v K1 Miroslav Urban, ktorý našiel premožiteľa až vo finále, keď bol nad jeho sily Slovinec Simon Brus. Urban si pripravil pekný darček k blížiacim sa 16. narodeninám, ktoré oslávi 30.

Pätnásťročný zverenec trénera Ivana Cibáka však jazdil výborne. Vo štvrťfinále vyradil Scotta Smitha z Austrálie, ktorého zdolal o vyše 7 sekúnd. V semifinále sa nadrel o niečo viac, nad Guillaumom Bernisom z Francúzska zvíťazil v mimoriadne dramatickom súboji iba o 36 stotín sekundy.

„Mirovo striebro je veľký úspech, hoci sa jazdilo paralelne a na inej vode, ako sme zvyknutí. Na olympiádu sme išli s cieľom skončiť do piateho miesta, tajne sme dúfali v bronz. Miro si veľmi dobre rozložil sily, svoj singapurský výkon stupňoval. Semifinále bolo veľmi tesné, ale na tichej vode to nie je nič nezvyčajné. Preteky sú často o tom, komu zostane v závere viac síl. Slovinec jazdil fantasticky a vo finále by bol zrejme nad sily kohokoľvek,“ hodnotil výkon svojho zverenca tréner Ivan Cibák.

Na margo nezvyčajnej disciplíny, ktorá bola akýmsi mixom rýchlostnej kanoistiky a vodného slalomu, kouč strieborného medailistu, špecialistu na divokú vodu, poznamenal: „Niekedy, ak nie je dostatok vody v koryte, sa aj slalom jazdí na tichej vode. Ale v porovnaní s divokou je to obrovský rozdiel. Teraz mali väčšiu šancu na úspech vytrvalostné typy, pri prejazde bránok však mali špecialisti slalomári navrch oproti rýchlostným kanoistom.“

O budúcnosti kanoistického mixu na olympijských hrách mládeže nechcel tréner Cibák špekulovať. „Určite sa však bude veľa diskutovať o tom, ako túto disciplínu vylepšiť, alebo prípadne zaradiť nejakú novú. Postaviť v dejiskách OH mládeže umelé kanály by bolo asi zložité a finančne mimoriadne náročné. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť...,“ dodal známy vodnoslalomový expert.

Strieborná medaila Miroslava Urbana v slalome v K1 potešila a najmä prekvapila šéfa slovenskej výpravy v Singapure a viceprezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Vladimíra Millera. „Mňa osobne Miro veľmi príjemne prekvapil, pretože s touto medailou som nerátal. Predsa len, v Singapure sa jazdil slalom s ôsmimi bránkami na hladkej vode a on je zvyknutý viac na divokú. Napriek tomu však aj novinku zvládol výborne a som rád, že máme ďalšiu medailu. Vo finále už na Slovinca nemal, ten jazdil skutočne famózne, čo potvrdil aj tréner Ivan Cibák,“ uviedol na margo vystúpenia slovenského kajakára v zálive Marina Reservoir Vladimír Miller.

Slovensko získalo v Singapure dovedna päť medailí: dve striebra zásluhou tenistiek Jany Čepelovej s Chantal Škamlovou vo štvorhre a kanoistu Miroslava Urbana v slalome v disciplíne K1, tri bronzy získali Jana Čepelová vo dvojhre, tenisti Filip Horanský s Jozefom Kovalíkom vo štvorhre a džudista Arpád Szakács v kategórii do 81 kg.

Výsledky:

KANOISTIKA

Chlapci:

Slalom – K1, 4. vyraďovacie kolo (štvrťfinále): Miroslav Urban (SR) – Scott Smith (Austr.) 1:28,02 – 1:35,57, Urban postúpil do semifinále.

Slalom – K1, 5. vyraďovacie kolo (semifinále): Miroslav Urban (SR) – Guillaume Bernis (Fr.) 1:27,42 – 1:27,78, Urban postúpil do finále.

Slalom – K1, finále: Miroslav Urban (SR) – Simon Brus (Slovin.) 1:30,24 – 1:25,15, Urban získal striebornú medailu.