Japonská sonda Hajabusa 2 v sobotu vypustila malú kapsulu, ktorá na Zem privezie vzorky vzdialeného asteroidu a môže tak prispieť k pochopeniu vzniku slnečnej sústavy a životu na našej planéte. Uviedla to tamojšia vesmírna agentúra JAXA.
Sonda má ďalší cieľ
Kapsula s priemerom 40 centimetrov úspešne opustila sondu počas operácie, ktorá si vyžadovala dôslednú kontrolu. Dopadnúť by mala v nedeľu v odľahlej oblasti Woomera v Austrálii.
Čínska lunárna sonda Čchang-e 5 úspešne pristála na Mesiaci, na Zem má priviezť horniny
Hajabusa 2 opustila asteroid Ryugu, vzdialený približne 300 miliónov kilometrov, zhruba pred rokom. Po vypustení kapsuly sa vzdialila od Zeme a zachytila fotografie očakávaného „vesmírneho balíčka“.
Jej ďalším cieľom je iný vzdialený asteroid s označením 1998KY26. Odlet kapsuly sledovali Japonci aj na verejných priestranstvách.
Organické vzorky
Austrálsky odborník na vesmírne kamene Trevor Ireland, ktorý vo Woomere čaká na príchod kapsuly, verí, že vzorky budú podobné meteoritu, ktorý spadol pred vyše 50 rokmi v austrálskej Viktórii.
Vedcov zaujímajú najmä organické vzorky spod povrchu asteroidu, ktoré neboli ovplyvnené žiarením vo vesmíre alebo inými faktormi.