Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v roku 2020 zaoberala viacerými neprimeranými zásahmi do ľudských práv v dôsledku prijímania opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu.
Ľudia sa na ňu obracali v súvislosti s povinnou štátnou karanténou, právom na vzdelávanie detí či porušovaním práv žien počas pôrodu. Zaoberala sa tiež situáciou ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK).
Československé dôchodky
Patakyová v utorok predstavila správu o činnosti za rok 2020 vo Výbore Národnej rady SR (NR SR) pre ľudské práva a národnostné menšiny.
Výbor vzal správu na vedomie a odporučil ju plénu parlamentu na prerokovanie a vzatie na vedomie. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.
Základné ľudské práva Rómov sú na Slovensku často porušované, uviedla ombudsmanka Patakyová
Okrem podnetov namietajúcich protipandemické opatrenia sa ombudsmanka venovala aj problémom mimo pandémie – dlhodobo nevyriešeným vyhradeným priestorom na policajných staniciach, takzvaným „československým dôchodkom“ či napríklad nerovnakému prístupu k materskému pre všetkých zamestnancov a zamestnankyne.
Patakyová v roku 2020 upozorňovala na nedostatky pri realizovaní povinnej štátnej karantény. Odporúčala prehodnotiť systém tak, aby nedochádzalo k porušovaniu základných práv pri jej výkone. V danej veci sa obrátila s podaním na Ústavný súd.
Prieskum envirozáťaží
Taktiež sa zasadzovala o dodržiavanie práv žien počas pôrodu, kedy im v prvej aj druhej vlne bola odopieraná možnosť sprevádzajúcej osoby alebo boli oddeľované od novonarodených detí.
Ombudsmanka tiež pri vykonaní analýzy koncom roka poukázala na riziká spojené s porušovaním práv detí na vzdelávanie, keď zatvorenie škôl začalo nadobúdať trvalý charakter.
Vojaci sa nemôžu združovať v odboroch, Patakyová sa obrátila na ústavný súd
Verejná ochrankyňa práv v uplynulom roku zrealizovala prieskum zameraný na envirozáťaže. Upozornila, že odďaľovanie ich likvidácie prináša riziká týkajúce sa porušenia práva na priaznivé životné prostredie a práva na ochranu životného prostredia.
Patakyová v minulom roku využila svoje oprávnenie obrátiť sa na Ústavný súd vo veci nerovnakého prístupu k materskému pre hasičov, policajtov a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stáže.
Národná cena za dizajn
V podaní namieta, že táto skupina ľudí má nárok len na nižší príspevok v porovnaní so zamestnancami a zamestnankyňami z iných odvetví. Na verdikt Ústavného súdu ešte čaká.
V roku 2020 pracovala Kancelária verejného ochrancu práv celkovo s 3 727 agendovými písomnosťami a riešila 7 konaní z vlastnej iniciatívy verejnej ochrankyne práv. Z tohto počtu agendových písomností bolo 2 453 podnetov.
Veľký brat alebo ochrana občanov? Návrh novely o kyberbezpečnosti znepokojuje mimovládky
V minulom roku získala ombudsmanka ocenenie za angažovanosť v oblasti ľudských práv a právneho štátu od francúzskeho a nemeckého ministerstva zahraničných vecí a Ocenenie za prínos k cieľom udržateľného rozvoja (SDGs) od Nadácie Pontis v kategórii Verejný sektor.
Vizuálna identita Kancelárie verejného ochrancu práv vyhrala Národnú cenu za dizajn.