- redaktorka SITA Mária Frisová priamo z Ríma a Vatikánu
Ešte pár dní dozadu mohli turisti v blízkosti Vatikánu stretnúť snáď aj budúceho nového pápeža. Často práve na ulici Borgo Pio, ktorá hraničí s mestským štátom. Vyúsťuje pri Bráne sv. Anny, za ktorou strážia vstup do Vatikánu príslušníci Švajčiarskej gardy. Je plná reštaurácií, obchodov s náboženskými predmetmi i suvenírmi, tiež zmrzlinární, a donedávna aj kardinálov z celého sveta.
Chodievali sem na obed či len tak, oddýchnuť si po jednotlivých generálnych kongregáciách, ktoré sa vo Vatikáne konali od smrti pápeža Františka. Čierne reverendy lemované červenou farbou sa však postupne spolu so sľubom mlčanlivosti z tejto ulice vytratili.
Turizmus patrí k Borgu
Miestni podnikatelia zatiaľ len hádajú, kto z nich sa stane novým pápežom, a či ním bude niekto z ich preferovaných.
„Turizmus patril k Borgu ešte predtým, než zomrel Svätý Otec. Po tejto udalosti sa však počet turistov či pútnikov mierne zvýšil. Dalo by sa ale povedať, že v týchto dňoch je tu viac novinárov než turistov,“ hodnotí Alessandro, ktorý pomáha spravovať jednu z tamojších reštaurácií v blízkosti Vatikánu.

Konkláve má svoje pravidlá. Ako prebieha voľba nového pápeža? - ROZHOVOR
Turistov láka pri stoloch rozložených na ulici a v reštaurácii mali podľa jeho slov za roky jej existencie možnosť obsluhovať viacerých kardinálov, bol medzi nimi aj Jorge Mario Bergoglio. „Bol tu dva dni pred jeho zvolením,“ spomína Alessandro.

Konkláve bolo v histórii niekoľkokrát zmanipulované. Teológ priblížil, či je to možné aj dnes - VIDEO
Verí, že aj nový pápež bude pokračovať cestou, akú si zvolil pápež František. „Zaviedol mnoho noviniek, ktoré podľa mňa Cirkvi prospeli. Dúfam, že v prípade nového pápeža pôjde o kontinuitu. Zároveň priniesol aj zmeny, ktoré podľa mňa možno neboli pohodlné pre časť Rímskej kúrie. Mal odvahu, pracoval, a my dúfame, že Cirkev bude pokračovať týmto smerom,“ povedal. Jeho favoritom je filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle.
Veľmi kozmopolitný priestor
Majiteľ ďalšej reštaurácie Marco nazval Borgo Pio križovatkou. „Spája cirkevný svet s tým obyčajným, talianskym, turistickým. Je to veľmi kozmopolitný priestor,“ zhodnotil počas prípravy stolov na obed. S nárastom turistov počítal. „Rím žije pravidelne od mája do októbra intenzívne cestovným ruchom,“ poznamenal.
Hoci sa v Ríme očakával aj nárast počtu pútnikov v súvislosti nielen s aktuálnymi udalosťami vo Vatikáne, ale aj Jubilejným rokom, neznamená to podľa neho automaticky zvýšený príjem z podnikateľskej činnosti. „V tomto roku sa typológia turistov zmenila. Prichádzajú sem najmä pútnici, a tí majú často budžet veľmi nízky. Nechcem sa však sťažovať,“ vysvetľuje. Obáva sa však, že práve mesto preplnené pútnikmi môže v tomto Jubilejnom roku odradiť od návštevy iných turistov, ako sú napríklad Američania či Rusi, ktorí predstavujú hľadiska cestovného ruchu ekonomický prínos.
„Borgo Pio, vzhľadom na svoju polohu, vždy prežívalo voľbu nového pápeža osobitným spôsobom. Dotýkame sa Vatikánu, sme obchodnou oblasťou, ponúkame služby,“ opísal Francesco, majiteľ miestnej zmrzlinárne, ktorá bola oficiálnym dodávateľom dezertu pre Dom sv. Marty vo Vatikáne.
„Pápežovi Františkovi sme slúžili 12 rokov. Oplakávame tak veľkého pápeža, akým bol. Zmenil nielen Cirkev, ale aj svet. Bola to osobnosť, ktorá bola veľmi blízko ľuďom, bol veľmi ľudský a menej tradičný, bol skôr pápežom ľudí. Myslím si, že jeho nasledovník by mal ísť touto cestou,“ povedal.
Veľká kríza povolaní
Už teraz sa nevie dočkať mena nového pápeža, ťažko je však podľa neho hovoriť o niekom konkrétnejšom. „Je tu veľká kríza povolaní, teda rozmýšľam nad Južnou Amerikou i Filipínami,“ hovorí v súvislosti s možným pôvodom pápeža.

Jedno konkláve trvalo takmer tri roky, kardinálov nechali o chlebe a vode - ROZHOVOR
Na prvom mieste však podľa neho môžu byť aj Taliani, ktorí sa spomínajú ako horúci kandidáti. „V súvislosti s konkláve sa ale vždy hovorí, že kto do Sixtínskej kaplnky vchádza ako pápež, vychádza ako kardinál. Okrem toho mi ale ešte napadol jeden outsider z juhu Talianska, ktorý by sa mi veľmi páčil ako pápež,“ naznačil.

Kórejský kardinál Lazzaro You Heung-Sik, ale aj kardinál Luis Antonio Tagle z Filipín zase zaujali Talianku Mariu Luisu, ktorá na Borgu vedie obchod s liturgickými predmetmi a ikonami. Viacerí kardináli patria aj medzi jej zákazníkov. Priala by si, aby bol novým pápežom niekto z ázijského kontinentu.
„Ako Talianka mám však veľmi rada aj kardinála Zuppiho, pretože mi veľmi pripomína pápeža Františka,“ doplnila. Jej zvonku nenápadný obchodík za sebou skrýva silný príbeh, ktorý sa začal písať v roku 1976. Stojí za ním asociácia, ktorá vtedy vnikla za účelom pomáhať kresťanom prenasledovaným komunistickým režimom utiecť zo Sovietskeho zväzu.