Slávnosť ruží v Dolnej Krupej pripomenie v sobotu 5. júna dlhoročnú ružiarsku tradíciu v obci pri Trnave, na začiatku ktorej bola „ružová grófka“ Mária Henrieta Choteková. Z dôvodu rekonštrukcie kaštieľa sa budú všetky aktivity konať v historickom parku.
Podujatie sa začne popoludní položením kytice kvetov v mauzóleu Chotekovcov, v ktorom je pochovaných šesť príslušníkov rodu, vrátane „ružovej grófky“.
„Návštevníci môžu putovať v rámci romantickej prechádzky po historickom parku, v ktorom pre nich budú pripravené kvetinové aranžmány ako prehliadka aranžérskych prác v prírode, vystavené krásne ruže a veľa iných zaujímavostí,“ informovala Zuzana Vášáryová zo Slovenského národného múzea.
Hlasovanie o najkrajšiu ružu
Počas popoludnia sa uskutoční komentovaná prehliadka areálu so zameraním na históriu kaštieľa, ale aj hlasovanie o najkrajšiu ružu a najkrajší kvetinový aranžmán. Pripravené je tiež večerné čítanie epizód zo života Jozefa Brunsvika a Ludwiga van Beethovena o živote v kaštieli spred dvoch storočí. Beethovena a Máriu Henrietu Chotekovú bude možné vidieť v areáli v podobe živých sôch.
Svoje výrobky návštevníkom ponúknu majstri tradičných remesiel, pripravený bude program pre deti, poklady ľudovej hudby ponúkne heligónkárka a speváčka Vlasta Mudríková. Večer nebudú chýbať tóny Sonáty mesačného svitu.
Kaštieľ navštevoval aj Beethoven
Kaštieľ v Dolnej Krupej, pri ktorom je aj hodnotný park, je v správe Slovenského národného múzea – Hudobného múzea. Spája sa s ním legenda o návštevách hudobného génia Ludwiga van Beethovena. Jedna z legiend hovorí, že práve tu má pôvod aj slávna Sonáta mesačného svitu a nemenej známy „list nesmrteľnej milenke“.
Grófka Mária Henrieta Choteková (1863 – 1946) pochádzala zo šľachtického rodu majiteľov kaštieľa Brunsvikovcov – Chotekovcov. Je považovaná za zakladateľku ružiarskej tradície nielen v Dolnej Krupej. Jej rozárium zažívalo najväčší rozkvet na začiatku 20. storočia, v tom čase v ňom kvitlo naraz až 6 000 ruží.