- aktualizované 6. februára 18:18
Španielska centrálna vláda a regionálna vláda Katalánska sa budú ďalej rozprávať o otázke budúcnosti Katalánska, ktorá už niekoľko rokov destabilizuje situáciu v krajine. Na jednej strane konfliktu tu stoja zástancovia katalánskej samostatnosti, na druhej stúpenci myšlienky, že tento región nesmie získať samostatnosť za žiadnu cenu.
Tento názor oficiálne zastáva aj španielska vláda, isté signály možnej zmeny však bolo badať po štvrtkovom stretnutí španielskeho premiéra Pedra Sáncheza s katalánskym lídrom Quimom Torrom v Barcelone.
Žoviálny rozhovor lídrov
Ako Sánchez povedal po stretnutí novinárom, s Torrom sa dohodli na tom, že španielska centrálna vláda a vedenie Katalánska formálne naštartujú dialóg o situácii v Katalánsku, pričom prvýkrát by sa predstavitelia oboch strán mali stretnúť ešte do konca tohto mesiaca. „Navrhujem, aby sme začali nanovo. Treba začať dialóg v tom bode, v ktorom sa naše cesty rozišli,“ povedal Sánchez.
Obaja lídri si podľa novinárov evidentne dobre rozumeli, a cestou na rokovania sa žoviálne zhovárali. Stretnutie si následne pochvaľoval aj sám Sánchez. „Oceňujem prístup a ochotu premiéra Torru. Bola to diskusia na úrovni medzi dvoma premiérmi,“ povedal líder španielskej centrálnej vlády.
Video: V Barcelone pokračujú protesty Kataláncov, došlo aj k zrážkam s políciou
Torra na stretnutí daroval Sánchezovi dve knihy o ľudských právach. Je v tom silná symbolika, keďže mnohí Katalánci obviňujú Madrid z porušovania ľudských práv.
Torra nedávno avizoval, že bude presadzovať konanie ďalšieho referenda o samostatnosti Katalánska. V tomto bode sa predpokladá, že opäť narazí na španielsku vládu, ktorá samostatnosť Katalánska úplne vylučuje.
Tvrdý zásah bezpečnostných síl
Proti predchádzajúcemu podobnému referendu v roku 2017 veľmi tvrdo zasiahli španielske bezpečnostné sily a jeho iniciátori, teda celé vtedajšie vedenie Katalánska, odvtedy čelia súdnym perzekúciám. Deviatich z nich odsúdili španielske súdy na mnohoročné tresty väzenia, iní sa pred podobným osudom zachránili len útekom do zahraničia.
Treba však povedať, že v čase referenda v roku 2017 nebol pri moci Sánchez, ale vládol premiér Mariano Rajoy a jeho Ľudová strana (PP), ktorá má na otázku katalánskej samostatnosti ešte vyhranenejší názor ako Sánchezovi socialisti.
Socialisti sú navyše teraz v koalícii s antiestablišmentovou stranou Podemos, ktorá už dlhšie hovorí, že jej uvažovanie o rôznych scenároch budúcnosti Katalánska nerobí až taký problém.
Na opačnej strane politického spektra stojí krajne pravicová strana Vox, ktorási spravila z otázky zotrvania Katalánska v rámci Španielska hlavnú politickú tému.