Kauzu údajného uplácania exviceprimátora Košíc odročili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, mena
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Údajnú úplatkársku kauzu pri výstavbe bytov na sídlisku Dargovských hrdinov v Košiciach, v ktorej je medzi trojicou obžalovaných aj bývalý viceprimátor Košíc Eugen Č., odročil Špecializovaný trestný súd na 28. marca. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, tento týždeň súd vypočul 10 svedkov.

Medzi svedkami bol aj novinár Štefan Hríb. Ten sa k tejto záležitosti, o ktorej nemá bližšie informácie dostal v minulosti cez telefonát priateľa. Ten ho informoval, že má známeho z Košíc, ktorý tvrdí, že pri svojom podnikaní je konfrontovaný s pokusom o podplácanie a nevie, čo má robiť. Hríb sa poznal s vtedajším ministrom vnútra Vladimírom Palkom, tak mu zavolal a zisťoval, čo treba robiť. Palko mu povedal, aby sa jeho známy obrátil priamo na neho.

Zamotaná sieť

Na súde opäť vypovedal aj podnikateľ Maroš Merjavý, bývalý štatutár firmy KAME, ktorá byty stavala. Merjavý, ktorý si už odpykáva trest za kauzu súvisiacu s prípadom, od začiatku tvrdí, že mu obžalovaní sľúbili za úplatok vybavenie štátneho príspevku na výstavbu domov na sídlisku Dargovských hrdinov a časť peňazí im aj odovzdal. Teraz na pojednávaní opisoval, ako a prečo sa dostal k projektu rodinného domu poslanca Lászlóa Nagya. Keď Merjavého v októbri konfrontovali s Nagyom, začal rozprávať o tom, že okrem úplatkov jeho firma KAME mala financovať prerobenie projektu Nagyovho domu.

Ja som to chápal ako cenovku navyše,“ povedal v utorok na pojednávaní Merjavý. Úprava projektu domu sa napokon nerealizovala – podľa Merjavého preto, že on už mal v tom období rozpory s jedným obžalovaným. Nagy v októbri na súde odmietol, že by sa stretol so stavebníkom Merjavým. Na dom mal poslanec vlastný projekt a podľa neho staval.

Merjavý dal súdu okrem projektu aj nahrávky jeho rozhovorov s obžalovanými a inými ľuďmi – poslala ich jeho žena v obave o manželov život. Merjavý vysvetlil, že nahrávky si robil preto, aby si veci pamätal a to predtým a aj potom, ako podal trestné oznámenie. Polícia o ich vzniku nevedela, ale už v prípravnom konaní jej ich Merjavý dal.

Tajomná nahrávka

Podnikateľ tvrdí, že napríklad na jednej nahrávke je rozhovor s dvoma obžalovanými, z ktorých podľa neho vyplýva, že o úplatkoch vedeli. Prokurátor chce, aby sa nahrávky pustili na súde v Merjavého prítomnosti.

Eugena Č. neprávoplatne odsúdil 19. januára 2009 vtedy ešte Špeciálny súd v Pezinku na šesť rokov väzenia v prvej nápravnovýchovnej skupine a finančný trest 20 000 eur. Rovnaký trest vymeral spoluobžalovaným – podnikateľovi Viktorovi K. a právnikovi Ladislavovi P. Trojica sa odvolala a Najvyšší súd SR rozsudok zrušil a nariadil prípad opäť v potrebnom rozsahu prerokovať a rozhodnúť.

Kauza sa začala na jeseň v roku 2002. Trojica obžalovaných si podľa prokuratúry zapýtala 600 000 € od štatutára firmy KAME Maroša Merjavého. V tom čase sa jeho firma stala generálnym dodávateľom výstavby nájomných bytov na sídlisku Dargovských hrdinov v Košiciach. Na výstavbu bytov mesto potrebovalo peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Eugen Č., Ladislav P. a Viktor K. podľa prokuratúry prisľúbili za províziu štatutárovi spoločnosti KAME zabezpečiť dotácie v hodnote vyše šesť miliónov eur.

Štatutár KAME na dohodu pristúpil a v novembri 2002 im podľa obžaloby odovzdal takmer 300 000 eur. Onedlho však údajne požiadali aj o druhú polovicu peňazí, podnikateľ sa však obrátil na políciu a spolupracoval ako agent. Polícia zadržala Eugena Č. a Ladislava P. 10. marca 2004 pri preberaní 33 194 eur. Súd ich následne zobral do väzby, z ktorej boli v novembri 2004 prepustení a stíhaní na slobode.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eugen Č.Eugen ČuňoŠtefan Hríb