BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – V období okolo roku 2035 majú na Slovensku dominovať jednodetné rodiny. V tomto období bude tiež približne každá piata žena v plodnom veku bezdetná.
Informoval o tom v rámci prezentácie nazvanej Veda a výskum pre spoločenskú integráciu v praxi: Slovensko 20/35 prognostik z Výskumného demografického ústavu Branislav Šprocha. Prezentáciu o budúcich demografických trendoch na Slovensku zorganizovalo Prognostické centrum pre sociálnu integráciu.
Narastie počet jednodetných rodín
„Posledných 25 rokov prechádza Slovensko dramatickými zmenami v oblasti reprodukčného správania,“ povedal Šprocha s tým, že jedným so znakov toho je aj pokles intenzity plodnosti a s ním spojený pokles počtu narodených detí. Početná generácia žien narodená v 70-tych rokoch podľa Šprochu starne a s ňou ustupuje aj doteraz dominantný model dvojdetných rodín.
Zmýšľanie Slovákov sa mení, muža nevidia ako živiteľa rodiny
Video: Aj takto sa dajú vyriešiť mnohé rodinné problémy
Pokiaľ 45 percent žien narodených v 70-rokoch malo dve deti, u žien narodených v 80-tych rokoch bude mať podľa neho viac ako jedna tretina len jedno dieťa. Tento fenomén sa podľa Šprochu má týkať celého Slovenska aj pri zohľadnení regionálnych rozdielov. Počet detí vo veku tri až päť rokov, ktorých je v súčasnosti približne 175-tisíc má do roku 2035 klesnúť na približne 130-tisíc. Počet detí vo veku šesť až 14 rokov klesne za rovnaké obdobie zo 489-tisíc na 442-tisíc.
Naopak, postupne má na Slovensku pribúdať seniorov, teda ľudí vo veku 65 rokov a starších. Podľa výskumníka Výskumného demografického centra Borisa Vaňa sa v období okolo roku 2035 dostane do postproduktívneho obdobia početná generácia zo 70-tych rokov.
Seniori budú predstavovať tretinu populácie
Počet seniorov bude podľa neho rásť až do roku 2050, keď budú predstavovať približne 33 percent obyvateľstva. Pre tento fakt bude podľa neho nutné prispôsobiť systém sociálneho poistenia, zdravotnú starostlivosť a tiež systém sociálnych služieb, čo by si mali uvedomiť aj politici.
Prognostické centrum pre sociálnu integráciu združuje vedcov z rôznych vedných disciplín, ako aj zamestnancov vládnych alebo mimovládnych inštitúcií. Jeho úlohou je vytvárať priestor pre komunikáciu a prognostický výskum najmä v oblasti demografického a etnického vývoja, migrácie a integrácie.
Ambíciou centra je prispievať do odborných, vládnych i verejných diskusií a rozhodovacích procesov prostredníctvom analýz, odborných argumentov a návrhov zameraných na rozvoj slovenskej spoločnosti, lepšiu integráciu, prevenciu diskriminácie a posilnenie prvkov občianskej spoločnosti.