Používanie kazetovej munície vo svete v dôsledku vojny na Ukrajine viedlo k rekordnému počtu obetí. Až 95 percent z nich sú pritom civilisti.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Vo výročnej správe na to upozorňuje zoskupenie organizácií proti týmto kontroverzným zbraniam Cluster Munition Coalition. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.
Najviac obetí je na Ukrajine
V roku 2022 si kazetová munícia vyžiadala v ôsmich krajinách prinajmenšom 1 172 obetí. To je najvyšší počet mŕtvych a zranených, ktorý koalícia zaznamenala od začiatku hlásenia dát v roku 2010.
Ukrajine pravdepodobne pomohla v boji kontroverzná kazetová munícia, ruskí vojaci museli utiecť
Dosiaľ najviac obetí má kazetová munícia na Ukrajine, kde ich evidujú 890. Ďalšie najhoršie zasiahnuté krajiny sú Sýria s 84 a Mjanmarsko s 13 obeťami.
S kritikou sa stretli aj Spojené štáty
Správa Cluster Munition Monitor 2023 uvádza, že od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Rusko opakovane používa kazetovú muníciu. Ukrajina ju začala používať tiež v rámci svojej protiofenzívy. Rozhodnutie USA dodať jej tieto zbrane sa stretlo s kritikou.
Mučenie či znásilnenie zažilo približne 90 percent ukrajinských vojnových zajatcov. Rusko obvinenia odmieta
Kazetové bomby vybuchujú vo vzduchu, pričom uvoľnia menšie výbušniny a tie dopadnú na široký priestor. Takéto zbrane môžu mať zničujúce dôsledky pre civilistov.
V roku 2008 podpísalo 107 krajín sveta Dohovor o kazetovej munícii, ktorý zakazuje jej skladovanie, používanie a distribúciu.