Kažimír trvá na svojej nevine, na súde vypovedal Zurian a Wittenbergerová sa ospravedlnila

Kažimír
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

  • aktualizované 3. júla 15:30

Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír sa v kauze údajného úplatku pre bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho cíti nevinný. Vyhlásil to v pondelok pred samosudcom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Obžaloba podaná narýchlo a účelovo

Kažimír je obžalovaný z toho, že Imreczemu na prelome rokov 2017 až 2018 poskytol úplatok 48-tisíc eur za zabezpečenie nadmerných odpočtov DPH pre viaceré spoločnosti.

Podľa obhajcu obžalovaného Ondreja Mularčíka je však obžaloba nezákonná a podaná narýchlo a účelovo. Jediným dôvodom je podľa neho zámer dostať Kažimíra preč z funkcie guvernéra NBSObžalovaný v rámci svojho vyhlásenia pred sudcom povedal, že počas výkonu funkcie ministra financií nikdy nemanipuloval žiadne daňové konanie.

„Takéto ohováranie sa týka mojej cti,“ povedal na margo obžaloby. Tú označil za nezákonnú. Zároveň uviedol, že na otázky prokuratúry alebo sudcu bude odpovedať až po vypočutí všetkých svedkov.

Ako svedka predvolali Zuriana

Na súd v pondelok prišiel ako svedok navrhnutý obhajobou bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian. K samotnému skutku však detaily uviesť nevedel, opisoval len údajné anymozity medzi obžalovaným a kľúčovým svedkom Imreczem.

Pojednávanie bude pokračovať v utorok 4. júla čítaním listín. Pôvodne boli na utorok predvolaní štyria svedkovia, bývalá šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová sa však ospravedlnila. Obhajoba ale trvá na tom, aby vypovedala spolu s jej predchodcom Imreczem.

Rozpory vo výpovediach a paragraf 363

Kažimíra pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie.

Kažimíra ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Kažimírovi.

Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného.. Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Kažimír podľa obžaloby žiadal v roku 2016 od Imreczeho informácie o daňových konaniach viacerých spoločností ako aj zabezpečenie vyplatenia nadmerných odpočtov DPH vo výške tri milióny eur. V tejto súvislosti podľa prokuratúry Imreczemu poskytol úplatok vo výške 48-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav ZurianFrantiček ImreczeLenka WittenbergerováPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRGP Generálna prokuratúra SRNAKA Národná kriminálna agentúraNBS Národná banka SlovenskaŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry