Kažimírovu motoristickú daň kritizujú, hlasovanie presunuli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kazimir
Minister financií Peter Kažimír Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Poslanci NR SR odložili vo štvrtok dopoludnia hlasovanie o návrhu zákona o dani z motorových vozidiel. Hlasovanie o ňom posunuli na ďalšiu schôdzu, ktorá bude v novembri. Návrh sa totiž nevyhol kritike.

Šéf SDKÚ-DS a predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo pôvodne navrhoval nepokračovať v rokovaní alebo vrátiť návrh na dopracovanie predkladateľovi.

Predkladateľ zákona, minister financií Peter Kažimír, vzhľadom na veľkú vlnu kritiky navrhol odložiť hlasovanie o tomto zákone. Dôvodom bolo aj to, že sa proti prijatiu zákona vyslovilo zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja, ako aj mestské zastupiteľstvo Bratislavy. Poslanci návrh na odsunutie hlasovania odsúhlasili.

Bratislava vraj doplatí na dane z motorových vozidiel

Nový systém dane má podľa ministerstva zohľadňovať ekologickosť a má byť tiež férovejší. Niektorí opoziční poslanci však tvrdia, že nový systém, naopak, znevýhodní slovenských autodopravcov, čoho výsledkom môže byť ich odchod do susedných štátov. Mesto Bratislava s novelou zákona nesúhlasí. Mestské zastupiteľstvo vo štvrtok ráno schválilo uznesenie, ktorým vyzvalo poslancov, aby daňové zmeny neschválili.

„Ide o nesystémový návrh. Nerieši dopady, ktoré zo zmien vyplývajú pre Bratislavský samosprávny kraj,“ povedal vo štvrtok novinárom bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Upozornil, že vládny návrh zoberie kraju výber dane z motorových vozidiel, siedmim krajom to pomôže, Bratislava však finančne výrazne stratí. Z týchto peňazí kraj pomáhal aj domovom sociálnych služieb či stredným školám, podľa Ftáčnika by preto vláda mala kompenzovať výpadok príjmov pre bratislavský región.

Nesúhlasia ani krajskí poslanci

Uznesenie o nesúhlase so zmenami daní prijali aj poslanci Bratislavského samosprávneho kraja. „Vnímame to ako snahu o zrušenie samosprávy. Je to veľmi nespravodlivé voči obyvateľom kraja. Nemôžeme jednému zobrať a druhým pridať. Chceme byť solidárni, ale nechceme zhoršenie stavu bez náhrady,“ vysvetlil predseda BSK Pavol Frešo.

Upozornil, že ak sa to neupraví, BSK príde za štyri roky o 25 miliónov eur, čo je pätina až štvrtina rozpočtu BSK. Podľa neho BSK pri dani z príjmu prispieva iným krajom v rámci solidárnosti na obyvateľa 331 eur, naspäť dostáva 55 eur.

Podľa vicestarostu bratislavského Starého Mesta Petra Osuského kabinet novelou odoberá samospráve význačný zdroj príjmov. „Ide o krok cez čiaru, v budúcnosti sa môže odobrať ďalšia a ďalšia právomoc samospráve. Tento rubikon sa nemá prekročiť, samospráva sa nemá krátiť na právach a financiách,“ konštatoval Osuský. Ftáčnik a Frešo o uzneseniach mesta Bratislavy a kraja informovali aj predsedu parlamentu Pavla Pašku.

Súčasťou štvrtkového programu rokovania parlamentu je aj tradičná Hodina otázok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan FtáčnikPavol FrešoPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky