Držať nemocnice v stave covidovej pohotovosti chce vláda aj po skončení núdzového stavu, a to novelou zákona o hospodárskej mobilizácii. Nariadiť lekárom núdzový stav príkazom bez zmien a aspoň nejakých motivujúcich výhod pre zdravotníkov je zo strany vlády neprijateľné. Reaguje KDH na ďalšie predĺženie núdzového stavu, ktorý od 1. októbra 2020 vláda predĺžila už 4-krát a trvá zhruba 7 mesiacov.
,,Zdravotníctvo je sektor v permanentnom núdzovom stave a namiesto toho, aby vláda prijala opatrenia, ktoré ich budú aspoň trochu motivovať, chce na nich naďalej tlačiť mobilizáciou,“ reaguje na situáciu tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková. Upozorňuje, že situácia sa týka nielen štátnych nemocníc, ale aj neštátnych poskytovateľov. Zdravotníci nemôžu podať výpoveď a pracujú na iných oddeleniach, než na aké boli prijatí.
,,V nemocniciach nám hrozí, že nebude mať kto ošetrovať pacientov, pretože lekári nám takýmto postojom vlády k ich práci odídu do zahraničia,“ hovorí členka predsedníctva KDH o hroziacom dlhodobejšom probléme a navrhuje, aby sme sa inšpirovali okolitými štátmi.
Napríklad Česká republika ohodnocuje zdravotníkov na základe vzdelania či dĺžky ich praxe. V období pandémie štát navyše stanovil odmenu 75 000 českých korún zdravotníckym a 30 až 50 000 českých korún nezdravotníckemu personálu. „Ide o jasný a transparentný spôsob, pri ktorom každý vie, koľko dostane,“ uzatvára Kolejáková s tým, že na Slovensku sa zatiaľ stretávame s nevhodnou komunikáciou príkazov a nariadení.
Informačný servis