KDH: Namiesto ďalšieho celoplošného testovania chráňme zdravotníkov i ľudí premyslenou stratégiou

Doctor working in hospital to fight 2019 coronavirus disease or COVID 19. Professional healthcare people with other doctors, nurse and surgeon. Corona virus medical care and protection concept.
Foto: Getty Images

Zdravotníkov dnes potrebujeme v nemocniciach, ďalšie celoplošné testovanie v avizovanom rozmere je plytvaním ich silami aj financiami, uviedlo KDH s tým, že vzhľadom na ochranu života podporuje aj dobrovoľné očkovanie proti Covid-19. Hnutie za dôležité považuje naďalej rešpektovať všetky opatrenia na zníženie šírenia vírusu, vrátane maximálneho obmedzenia mobility a sociálnych kontaktov. Tie však musia brať ohľad na udržanie ekonomiky. 

Uvedomujeme si extrémnu vyťaženosť zdravotníkov a pomocného personálu, ktorých potrebujeme pri lôžkach chorých, na manažment domácej liečby a odborné usmerňovanie obyvateľstva v napätej situácii. Apelujeme podporiť také cielené a indikované testovacie stratégie, ktoré umožnia ochrániť kolektívy zamestnancov aj rodín od nákazy s čo najmenším ďalším zaťažením zdravotníkov,“ uviedla tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková s tým, že KDH odmieta ďalšie celoplošné testovanie obyvateľstva „V avizovanom formáte ho považujeme za plytvanie financiami, ľuďmi, a zvlášť zdravotníkmi, ktorých potrebujeme v nemocniciach,“ dodáva Kolejáková.

Kolejakova.jpg
Monika Kolejáková, tímlíderka KDH pre zdravotníctvo. Foto: KDH

KDH podporuje ochranu života vo všetkých fázach, preto podporuje aj ochranu zdravia obyvateľov vo forme očkovania proti Covid-19.

Zároveň žiadame vládu, aby poskytla maximálnu súčinnosť pri urýchlení očkovania, jasne kvantifikovala a časovo rozplánovala zabezpečenie dobrovoľného očkovania populácie, neprenechávala to na preťažené nemocnice a aktívne hľadala personálne zdroje mimo zdravotníctva,“ zdôrazňuje Kolejáková.

KDH sa tiež stotožňuje so snahou všetkými dostupnými legálnymi opatreniami znížiť šírenie vírusu, aj za cenu obmedzenia pohybu, nariadenia karantény, ale s maximálnym ohľadom na udržanie ekonomiky a finančnou podporou ohrozených odvetví. Aby bolo Slovensko sebestačné, KDH vyzýva podporiť domáci vývoj a výrobu testov s jednoduchšou technikou odberu.

Je mimoriadne dôležité, aby si súčasná vládna koalícia nevytvárala fiktívnych nepriateľov, ale podporovala spoluprácu. Iba spoločným úsilím zdoláme túto ťažkú skúšku pre celé Slovensko a celý svet,“ podčiarkuje Kolejáková. Rovnako ako je nevyhnutná dôvera medzi lekárom a pacientom pri liečbe, je podľa KDH pre zvládnutie aktuálnej kritickej situácie kľúčová dôvera medzi občanmi, čelnými predstaviteľmi štátu a prizvanými odborníkmi.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom