Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) nesúhlasí s bezprecedentným konaním ministerstva kultúry, ktoré chce účelovo zrušiť doterajší Rozhlas a televíziu Slovenska a nahradiť ho novou inštitúciou – Slovenskou televíziou a rozhlasom.
Slovná hračka
Tým odstráni súčasné vedenie a dosadí si do verejnoprávnej inštitúcie „svojich ľudí“, poukazuje hnutie.
„Môže sa zdať, že ide o slovnú hračku v názve inštitúcie, no tá má však fatálny vplyv na nezávislosť verejnoprávnych médií. Tie sa novým zákonom dostávajú do rúk vládnej moci a stávajú sa de facto štátnym médiom,” uviedol poslanec KDH a člen kultúrneho výboru Jozef Hajko v reakcii na návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý ministerstvo kultúry v pondelok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
RTVS sa rozdeľovať nebude, Šimkovičová však navrhne vláde vymeniť vedenie
Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.
Politický cenzorský orgán vládnej moci
„Ide o zjavné ovládnutie verejnoprávneho média vládou a o jeho spolitizovanie. Nad pokrivenou verejnoprávnosťou vysielaného programu bude dohliadať Programová rada Slovenskej televízie, ktorej deväť členov bude voliť parlament a dvaja budú zástupcami zamestnancov novej inštitúcie,” spresňuje Hajko.
RTVS sa ohradila voči zavádzajúcim tvrdeniam Šimkovičovej, podľa prieskumu je najobjektívnejším médiom na Slovensku
Zdôraznil, že vzhľadom na štýl zmien a spôsob, akým sa budú kreovať orgány Slovenskej televízie a rozhlasu, môžeme programovú radu pokojne vnímať ako politický cenzorský orgán vládnej moci.
Totalitné šialenstvo
Ďalším prostriedkom zaviazania si náklonnosti vedenia novej inštitúcie zo strany štátu bude podľa kresťanských demokratov obnovený inštitút Zmluvy so štátom, na základe ktorého sa bude môcť zvýšiť rozpočet k základnému percentu jej financovania, ktorý zostáva vo výške „najmenej 0,12 percenta HDP“. „A to všetko podľa hesla: Čím väčšia servilnosť a poslušnosť, tým vyšší rozpočet,” podčiarkol Hajko.
RTVS je bulvárna a neobjektívna. Šimkovičová kritizuje aj to, že stratila vysielacie práva na MS v hokeji
Podľa strany Demokrati je návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase „totalitné šialenstvo, ktoré nemá vo vyspelej Európe obdobu“.
Strana Jaroslava Naďa hovorí, že cieľom nie je iba politicky ovládnuť RTVS a vymeniť v nej riaditeľa, ale predstavitelia koalície si chcú verejnoprávne médium platené z našich daní prisvojiť a vysielať v ňom vlastnú propagandu.
„Takýto návrh ide proti všetkým pravidlám a odporúčaniam Európskej únie aj medzinárodných novinárskych organizácií,“ zhodnotil bývalý predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský.
Voľba riaditeľa
Schválením zákona okamžite skončí nielen súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, ale aj celá Rada RTVS. Vláda chce takto ovládnuť nielen vedenie, ale aj kontrolný orgán verejnoprávneho média.
Na rozdiel od väčšiny európskych krajín v ňom nebudú sedieť zástupcovia verejnosti a nezávislí odborníci, ale výlučne politickí nominanti. Po novom sa má počet členov Rady okresať na sedem, pričom troch nominuje priamo ministerka kultúry a štyroch jej navolia kolegovia v parlamente.
Šéf Rady RTVS ohlásil malé víťazstvo pre divákov a poslucháčov, všetky programové služby zostávajú
Na zvolenie riaditeľa budú stačiť štyri hlasy členov Rady. „Nového riaditeľa tak zvolí čisto politický orgán zložený predovšetkým z ľudí, ktorých si vyberie ministerka Šimkovičová. Ruší sa aj akákoľvek ochrana riaditeľa pred politickými vplyvmi. Rada bude generálneho riaditeľa nielen voliť, ale bude ho môcť aj kedykoľvek a za hocičo odvolať. To je absolútny nonsens,“ varuje Čekovský, podľa ktorého riaditeľ nebude môcť konať nezávisle, ale len na politickú objednávku.
Cenzorský úrad
Vrcholom propagandy bude podľa neho vznik programovej rady, ktorých si najprv navolia poslanci v parlamente. „Tento orgán bude fungovať ako cenzorský úrad. Jeho úlohou bude posudzovať a kontrolovať vysielanie. Ak sa jej členom niečo nebude páčiť, riaditeľ bude musieť vykonať nápravu. Ak tak neurobí, rada ho odvolá,“ povedal Čekovský a dodal, že pomyselnou čerešničkou je skrátené pripomienkové konanie bez riadneho dôvodu.
Ak toto uvidia v Európskej únii, budú sa chytať za hlavy a Slovensko sa zrejme nevyhne ďalším sankciám, myslí si Čekovský.
Predseda strany Jaroslav Naď doplnil, že proti tomuto zámeru budú bojovať nielen na domácej pôde, ale aj na pôde Európskej únie. Oficiálnym listom sa obrátili na Věru Jourovú – eurokomisárku pre hodnoty a transparentnosť, do ktorej kompetencií spadá aj sloboda médií.