Vláda by mala okamžite ukončiť plošné antigénové testovania a zaviesť efektívnejšie slinné LAMP testy. Odbremeníme tým zdravotníkov i samosprávy a zastavíme mrhanie zdrojmi. Vyhlásila to tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.
„V čase, keď sa Slovensko stalo smutným lídrom v úmrtnosti na Covid 19, ukážme svetu, že sa z toho vieme poučiť a prijmime rozhodnutia, ktoré budú dávať zmysel. Bezodkladné nahradenie plošného antigénového testovania slinnými LAMP testami v ohniskách a kolektívoch so zabezpečením potrebnej infraštruktúry je takýmto rozhodnutím,“ apeluje Kolejáková.
Ako upozorňuje, slinné LAMP testy si nevyžadujú ruku zdravotníka, senzitivitou prevyšujú citlivosť antigénových testov a umožnia testovať na miestach ohnísk i veľkých kolektívov, ako sú DSS, firmy či školy. Zároveň umožnia presnejšie izolovať infikovaných občanov a vyšetriť kontakty, čím sa zlepšuje ochrana ostatných.
„Zrušením plošného testovania antigénovými testami ukončíme aj nespravodlivosť v odmeňovaní zdravotníkov, ktorí sa starajú o Covid pacientov v prvej línii. Tí využívajú všetky svoje sily, um, čas, pracujú pod veľkým tlakom, a pritom nesmú čerpať dovolenky či pokračovať v kontinuálnom vzdelávaní. Ich hodinová mzda – najmä u zdravotných sestier – hlboko nedosahuje hodinovú mzdu zdravotníka, ktorý zabezpečuje výter na Ag stanovišti,“ upozorňuje Kolejáková.
KDH tiež víta, že súčasťou nových protipandemických opatrení sú povinné respirátory, po používaní ktorých hnutie volá od konca januára. KDH tu však chýba pomoc ohrozeným skupinám obyvateľstva.
„Vítame, že vláda sa konečne inšpirovala našim dlhodobým apelom a uznala účinnosť respirátorov FFP2. Naďalej však trváme na tom, že ich treba rozdať najrizikovejším občanom a regulovať maximálnu cenu tak, aby boli dostupné pre všetkých. Odpustenie DPH nestačí. Aby sme inšpirovali vládu a pomohli občanom, tým najohrozenejším naši členovia už mesiac rozdávajú respirátory zdarma, doposiaľ tak odovzdali takmer 60-tisíc kusov,“ priblížil predseda KDH Milan Majerský.
Jedinou cestou, ako sa dostať z kritickej situácie na Slovensku, je podľa neho riadiť sa odporučeniami nielen vedcov, ale aj krízových manažérov, ktorí dokážu pomôcť pri nastavovaní priorít procesu. Dôsledkom nesprávnych rozhodnutí a nevhodnej komunikácie sú totiž podľa Majerského veľké problémy v zdravotníctve, školstve, veľkým skupinám obyvateľstva hrozí strata živobytia, pričom podpora podnikateľom, zástupcom gastropriemyslu, kultúry, športu i ďalších odvetví doposiaľ nebola dostatočná.
„Pomôcť je treba hneď. Tu sa hrá o hodiny, stále viac rodín sa dostáva do neriešiteľnej situácie. Na riešenie potrebujeme odborný prístup a snahu hľadať možnosti, nie dôvody,“ uzavrel Majerský.
Informačný servis