BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Súčasná vláda podľa KDH nezlepšila situáciu v slovenskom zdravotníctve. „Naše zdravotníctvo nie je zdravé. Má veľa chorých prejavov,“ vyhlásil na pondelňajšej tlačovej besede predseda opozičnej strany Ján Figeľ. Poukázal na zhoršujúci sa zdravotný stav obyvateľstva, zvyšovanie spoluúčasti, odchod zdravotníkov do zahraničia, ako aj zlý technický stav nemocníc. Hnutie pritom podľa neho pozná odpovede na tieto problémy.
Ministerstvo zdravotníctva SR nechápe pripomienky KDH. Podľa neho si strana pomýlila roky bývalej vlády, pretože podľa najnovších štatistík sa predlžuje priemerná dĺžka života občanov, spoluúčasť pacienta sa nezvyšuje a zdravotníci sa zo zahraničia vracajú. „Zdravotníctvo prvýkrát môže čerpať eurofondy ako jediná krajina Európskej únie. Vďaka tomu sa slovenské nemocnice a ambulancie rekonštruujú, modernizujú a pacienti majú nové a kvalitnejšie prístroje,“ uviedla na záver hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Zásadným cieľom KDH do budúcnosti je zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva na Slovensku. „Len zdravý človek môže generovať ekonomickú prosperitu,“ povedal podpredseda strany Ivan Uhliarik. Opozičná strana pritom plánuje zaviesť limit na spoluúčasť pre dôchodcov a zdravotne postihnutých na 2 % ich mesačného príjmu a zvýšiť hodinovú mzdu pre pracovníkov na lekárskych službách prvej pomoci a ústavných pohotovostných službách na 6,7 eura počas pracovných dní.
Hnutie kritizovala aj kroky ministerstva zdravotníctva za posledné štyri roky. Podľa jeho podpredsedníčky Márii Sabolovej mu chýbala vízia a koncepcia. Tvrdí, že rezort neurobil, čo sa týka legislatívy, žiadnu zásadnú pozitívnu zmenu. Nepozdáva sa jej zároveň fakt, že množstvo zmien urobilo ministerstvo prostredníctvom poslaneckých návrhov, teda bez pripomienkového konania.
Za najvážnejší problém označila Sabolová tender na záchranky. Negatívne však vníma aj zákaz zisku zdravotných poisťovní, nedokončenie katalógu výkonov, či stagnáciu v informatizácii zdravotníctva. „Za štyri roky sme sa neposunuli v informatizácii zdravotníctva ani len o krok,“ skonštatovala. Kriticky sa však postavila aj k nákupu vakcín, výmene na poste šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou či dlhodobému neriešeniu problematiky pohotovostí.
Podpredsedníčka KDH pritom vyzdvihla napríklad zmenu postoja vlády k zlúčeniu Detského kardiocentra s Detskou fakultnou nemocnicou a jeho presun pod Národný ústav srdcovo-cievnych chorôb, ale aj ústupky pri dostavbe Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, či pri výmenných lístkoch. Ako však upozornila, k zmenám prišlo vždy až po tlaku verejnosti. Hnutie podporuje aj dostavbu Rázsoch, nepozdáva sa mu však vybraný spôsob financovania, ako aj to, že sa na ňom vláda uzniesla tak krátko pred voľbami.
SITA