Mária Liptáková: S výrobou mydla je to ako s pečením
Máriu Liptákovú na jarmokoch vždy priťahovala atmosféra stánkov s ručne vyrábanými mydlami, z ktorých sa šírila krásna vôňa. Keďže jej nebolo ľahostajné, čo natiera na svoju kožu, mladej Bratislavčanke začalo vŕtať v hlave, ako by si mohla sama vyrobiť mydlo úplne od základov rovnako, ako naši predkovia.
„Koža je najväčší orgán a nie je to len nejaká nepremokavá pokrývka. Absorbuje všetko, čo na ňu natrieme, či to je hodnotné alebo úplne bezcenné. Začala som skúmať zloženie kozmetických výrobkov a látky, ktoré obsahujú, si odmietam dávať na pokožku. A tak som postupne začala prechádzať na prírodnú kozmetiku. Takto si vyberiem, čo použijem, aký to má mať účinok na pleť a podľa toho postupujem. Viem, že sa klasickej kozmetike nemôžem vyhnúť úplne, ale aspoň jej používanie obmedzím,“ hovorí Mária, ktorá si prvé domáce výrobky so sušenou levanduľou „namiešala“ minulé leto.
„S výrobou mydla je to ako s pečením. Máte recept, ale po viacerých opakovaniach začnete rozmýšľať, ako by sa dal recept zmeniť, zjednodušiť, vylepšiť, pridať nové ingrediencie a podobne. Máte isté očakávanie, ale výsledok očakávate s napätím.“Mária Liptáková
V jej portfóliu dnes nechýbajú prírodné mydlá a balzamy na pery s lákavými arómami. „Balzamy na pery sú zložené len z rastlinných tukov ako kakové maslo, mandľový olej, včelí vosk. Pery oveľa lepšie premastia a ostanú hydratované dlhšie, ako po použití balzamu s ropným základom – vazelínou. Mydlá sú tiež zložené len z rastlinných tukov, najčastejšie ide o olivovový, kokosový a palmový olej. Ďalej do nich pridávam éterické oleje, sušené bylinky a rôzne íly podľa toho, aký účinok majú mať. Pri výrobe mydla prirodzene vzniká glycerín, ktorý je z komerčne vyrábaných mydiel odstraňovaný a ďalej používaný v iných produktoch. Preto komerčné mydlá pokožku vysúšajú. Odkedy používam mydlá vlastnej výroby, nepotrebujem po sprche telové mlieko a ani ruky nemám vysušené,“ pochvaľuje si Mária.
Máriina rada na leto: Cukrová depilačná pasta
Potrebujeme: 500 g kryštálového cukru, 50 ml vody, 50 ml čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy
Postup: Všetko dajte do hlbšieho hrnca a za stáleho miešania nechajte zovrieť (ideálne až na 120 °C.) Dávajte pozor, aby zmes nevykypela. Horúcu hmotu vylejte do skleného pohára či keramického hrnčeka a po vychladnutí ju môžete začať používať.
„Pasta sa dá používať s depilačnými papierikmi, bavlnenou handričkou alebo aj samotná.
Výhodou cukrovej pasty je nízka cena. Neobsahuje žiadne chemikálie, je ľahko odbúrateľná, z pokožky sa ľahko zmyje mydlom a podľa mňa funguje lepšie ako depilačné vosky z drogérie.“
Pre absolventku obchodnej akadémie je výroba vlastnej kozmetiky zatiaľ len koníčkom, no jej prianím je, aby sa zmenila na živobytie. Mária momentálne experimentuje s výrobou prírodných dezodorantov na čisto prírodnej báze. „Mám odskúšané, že to funguje aj bez zbytočných chemikálii, ktoré zaťažujú organizmus,“ dodala rodáčka z Bratislavy.
Alena Kovaříková: Mať hobby za svoju prácu je skvelé
Alena Kovaříková si k výrobe kozmetiky „privoňala“ už ako dieťa, keď svoju mamu pozorovala pri výrobe domácich mastičiek s bylinkami. Keďže jej neskôr popri trvalom zamestnaní chýbala tvorivá činnosť, v roku 2009 začala viesť kreatívne kurzy. „Najväčší záujem bol práve o výrobu mydla a kozmetiky,“ hovorí 37-ročná Bratislavčanka, ktorá postupne do ponuky zaradila aj ingrediencie potrebné na ich výrobu. Záujem bol natoľko veľký, že netrvalo dlho a Alena sa spolu s manželom rozhodla pustiť do budovania vlastnej mydlárne a výrobne kozmetiky v Hlbokom.
„Začiatky podnikania neboli ľahké. Vrásky nám spôsoboval hlavne zdĺhavý proces schvaľovania výrobnej prevádzky, keďže je potrebných množstvo posudkov a potvrdení z rôznych inštitúcií. Ak chcete poctivo podnikať v tejto oblasti a dodržiavať všetky zákony, je zriadenie výrobne skúsenosť, ktorá preverí vašu výdrž a odhodlanie,“ hovorí podnikateľka, ktorá pred i popri behaní po úradoch skúšala rôzne kombinácie zložiek, vôní a farieb, až kým nenašla vhodné receptúry, ktorých sa drží dodnes.
Alena radí: „Pred použitím akejkoľvek kozmetiky je dobré poznať svoj typ pleti aby ste si vybrali správne produkty.
Kupujte len takú kozmetiku, ktorá má na obale uvedeného výrobcu, šaržu, dátum spotreby a zloženie.
Niekedy sa na zlepšenie stavu pokožky stačí denne umyť kvalitným mydlom.“
„Všetko, čo robím, robím poctivo a s láskou, prekážky sa snažím pretaviť do výziev, nemám strach z neúspechu, nenechám sa odradiť, neustále sa vzdelávam a som otvorená novým nápadom a možnostiam.“Alena Kovaříková
Absolventka Prírodovedeckej fakulty UMB v Banskej Bystrici, ktorá posledných deväť rokov pracovala ako trénerka a metodička vzdelávania pre nadnárodnú spoločnosť, presedlala na úplne inú oblasť, ktorej sa od apríla tohto roka venuje už naplno. Na vavrínoch nezaspala – nedávno dokončila prácu na novom type ručne vyrábaných mydiel, ktorých obaly budú zdobiť motívy slovenských ilustrátoriek Jany Staškovej a Márie Nerádovej. Okrem toho ju poháňajú ďalšie túžby.
„Snívam o stavbe novej budovy mydlárne, ktorá by bola uprostred prírody a mala by miestnosť na usporiadanie kurzov a workshopov. Jej súčasťou by bola aj bylinková záhrada, ovocný sad a malý obchod s čajovňou. Môj sen sa začína pomaly zhmotňovať. Pár týždňov dozadu sme kúpili vhodný pozemok,“ teší sa podnikateľka.