Kiča: Kauza Dobytkár nás bude stáť 25 miliónov eur, Pôdohospodárska platobná agentúra sa rozpadá (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB Demokrati
Reprofoto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V súvislosti s kauzou Dobytkár týkajúcou sa korupcie pri poskytovaní agrodotácii Slovensko bude musieť Európskej únii na takzvaných korekciách zaplatiť minimálne 25 miliónov eur.

Uviedol to na piatkovej tlačovej besede odborník opozičnej strany Demokrati pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Michal Kiča. Doplnil, že predmetná suma môže ešte narásť.

Jedna z najvyšších súm v rámci Únie

„Toto je cenovka, ktorú budeme musieť zaplatiť ako občania Slovenskej republiky,“ povedal Kiča. Zároveň zdôraznil, že 25 miliónov eur je vysoká suma aj na pomery bohatších štátov.

„Je to jedna z najvyšších súm, ktoré sa platia v rámci korekcií za porušovanie finančných záujmov Európskej únie,“ skonštatoval Kiča.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bývalý štátny tajomník rezortu životného prostredia tiež poukázal na problém stále nevyplatených poľnohospodárskych dotácií. Do konca júna mali byť totiž podľa neho všetky dotácie pre poľnohospodárov vyplatené.

Zlá správa pre slovenských poľnohospodárov

„A máme nevyplatených stále 185 miliónov eur,“ vyhlásil Kiča. V tejto súvislosti obvinil vedenie rezortu pôdohospodárstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry z neschopnosti.

„PPA sa prakticky rozsýpa,“ uviedol Kiča s tým, že v agentúre navyše opätovne pôsobia ľudia zodpovední za kauzu Dobytkár. „Toto všetko je veľmi zlá správa pre slovenských poľnohospodárov,“ dodal Kiča.

Bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic ešte v auguste 2021 povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán.

Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V prvej bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných 2 760 000 eur a v druhej vetve viac ako milión eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicMichal Kiča
Firmy a inštitúcie DemokratiEurópska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra