Kirgizsko jednostranne zrušilo vojenské cvičenia na svojom území pod vedením Ruska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kyrgyz mine clearing experts prepare to work to find and defuse mines after fighting between Kyrgyzstan and Tajikistan in Ak-Sai village about 950km (593 miles) southwest of Bishkek the capital of Kyrgyzstan, Tuesday, Sept. 20, 2022. Fighting started last Wednesday, for no obvious or publicly announced reason
Foto: AP Photo/Vladimir Voronin

Kirgizsko v nedeľu jednostranne zrušilo spoločné vojenské cvičenia šiestich krajín, ktoré tvoria Ruskom vedenú Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Udialo sa tak necelý deň predtým, ako sa cvičenia mali začať na kirgizskom území.

Kirgizské ministerstvo obrany nešpecifikovalo dôvod zrušenia veliteľských a štábnych cvičení, ktoré sa mali konať od pondelka do piatka v hornatých oblastiach na východe Kirgizska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zúčastniť sa na nich mal armádny personál z Ruska, Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu. Pozvaní boli i pozorovatelia z ďalších piatich štátov vrátane Srbska, Sýrie a Uzbekistanu.

Krok Biškeku je najnovším náznakom toho, že v rámci aliancie, ktorá vznikla začiatkom 90. rokov minulého storočia po rozpade Sovietskeho zväzu, môže „kypieť“ napätie.

Minulý mesiac Arménsko vynechalo dvojtýždňové cvičenie v Kazachstane po tom, čo kritizovalo alianciu za to, že sa otvorene nepostavila na jeho stranu po vypuknutí septembrových bojov na hraniciach s nečlenských Azerbajdžanom. Táto aliancia sa taktiež nečinne prizerala vlaňajšiemu hraničnému sporu medzi Kirgizskom a Tadžikistanom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať