BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – S kritikou neriešenia rómskej problematiky na Slovensku sa dnes prihovoril prezident Andrej Kiska účastníkom 28. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
„Ak existuje téma, pri ktorej sú naše nedostatky pri spravovaní vecí verejných a naša slabá schopnosť sústrediť sa na azda najviac viditeľné, tak je to riešenie problému chudobných rómskych komunít,“ vyhlásil s tým, že táto neschopnosť pácha veľké škody nielen v týchto komunitách, ale aj v celej spoločnosti.
Milióny na rómsku problematiku
Kiska pripomenul, že Slovensko má pritom na roky 2014 až 2020 k dispozícii 450 miliónov eur z fondov EÚ na riešenie rómskej problematiky. Tieto financie by podľa prezidenta pri správnom nasmerovaní mohli v krátkom čase zlepšiť život v rómskych komunitách a znížiť napätie pri ich spolunažívaní s väčšinovým obyvateľstvom.
Do výzvy proti extrémizmu, ktorú vyhlásil prezident Kiska, sa zapojilo 139 tímov
„Úspechy sú však skôr anomáliou, než systémovým výstupom“ konštatoval. Zdôraznil, že potrebné je stanovenie jasných cieľov, vynucovanie záväzkov a koordinácia hlavných aktérov. „Rázny zásah štátnych a samosprávnych orgánov a inštitúcií sú nevyhnutné,“ vyhlásil Kiska.
Za priority považuje zvýšenie vzdelanosti Rómov vrátane ukončenia segregácie v školách a radikálne zlepšenie kvality bývania, obe za primeranej účasti Rómov. „Je v životnom záujme Slovenska určiť jasné ciele a pracovať na ich naplnení,“ zdôraznil, pričom do priameho súvisu uviedol riešenie rómskej problematiky a nárast extrémizmu.
Treba mať výsledky
Kiska delegátom snemu ZMOSu poďakoval za ich verejnú službu a každodenné úsilie na riešenie problémov, ktoré sužujú nielen samosprávy, ale aj celú krajinu. Slovensko podľa hlavy štátu potrebuje pridať vo viacerých oblastiach, pričom ako príklad spomenul vzdelávanie, najmä najmenších detí na základných školách.
Za problém považuje aj kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch. „Už nestačí veci iba riešiť, treba mať výsledky. Musíme veci dokončiť tak, aby to ľudia aj pocítili,“ zdôraznil a dodal, že práve samosprávy, ktoré sú najbližšie k ľuďom, majú skúsenosti v hľadaní tých najlepších riešení a stratégií.