- aktualizované 17. mája 14:37
BRATISLAVA 17. mája (WebNoviny.sk) – Problémom strednej Európy, ale aj krajín mimo tohto regiónu je zlá politika, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie.
Vo svojom prejave na bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2018 v Bratislave to uviedol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Dodal, že pred Európou stojí viacero výziev a iba spoločnými silami sa dá odolávať dnešným hrozbám v rámci bezpečnosti, ako je napríklad šírenie hoaxov, propaganda či kybernetické útoky.
Vražda novinára Kuciaka a jeho snúbenice
Kiska sa vo svojom prejave vrátil aj k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Podľa jeho slov vyšli desaťtisíce ľudí do ulíc po celom Slovensku, pretože chcú žiť v slušnej a bezpečnej krajine.
Najväčšou hrozbou je nevedomosť, Lajčák na Globsecu hovoril aj o bezpečnostných výzvach
„Spoločnými silami a jasnými pravidlami môžeme tento svet spraviť bezpečnejším a lepším miestom na život. Pred Európskou úniou stojí viacero dôležitých výziev, ale iba spoločne môžeme dosiahnuť úspech. Vidím dnes v stredoeurópskom priestore politiku, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie. Slovenská republika je súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO) aj Európskej únie, a tieto zoskupenia sú pre nás dôležité a potrebné aj do budúcnosti. K členstvu Slovenskej republiky v týchto zoskupeniach jednoducho neexistuje žiadna alternatíva,“ uviedol Kiska.
Čelíme dezinformačným kampaniam
Prezident ďalej uviedol, že problematická politika nie je záležitosťou iba Strednej Európy, ale aj zvyšku sveta, kde ako príklad uviedol situáciu v Sýrii.
„Je scestné tvrdiť, že mier a stabilita v Sýrii sa dajú dosiahnuť pomocou tých, ktorí prikázali mučenie vlastných ľudí, alebo na nich zaútočili chemickými zbraňami. To, že je politika v súčasnosti predovšetkým sledovaním vlastných záujmov stačí na to, aby nás to odradilo od správnych a rozhodných činov,“ doplnil prezident.
Zároveň dodal, že v každej krajine je potrebných viacero okolností na fungovanie princípov demokracie. Nezávislé médiá, aktívna a angažovaná občianska spoločnosť a predovšetkým silné štátne inštitúcie. Kiska pripomenul, že najmä slobodné médiá a žurnalistika sú nesmierne dôležité, pretože v dnešnom svete čelíme dezinformačným kampaniam, pred ktorými politickí činitelia zatvárajú oči.
„Slobodní novinári sú strážcami demokratického politického systému. Vražda novinára pohla nami všetkými a zaplatili sme príliš vysokú cenu. V demokratickom štáte musí fungovať sebareflexia politikov a najmä inštitúcie, ktoré majú chrániť občanov samotných,“ doplnil prezident. Podľa jeho slov vyšli desaťtisíce ľudí do ulíc po celom Slovensku z jednoduchého dôvodu – pretože chcú žiť v slušnej a bezpečnej krajine.