Kiska vetoval Dankov návrh novely rokovacieho poriadku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR novelu zákona o rokovacom poriadku NR SR, ktorú parlament prijal 26. októbra 2016. Ako agentúru SITA informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan, hlava štátu v odôvodnení vrátenia zákona upozorňuje, že postup, aký zvolili predkladatelia novely pred jej prijímaním a počas neho, môže byť neprimeraným politickým tlakom aktuálnej vládnej väčšiny zameraným na obmedzenie účinného výkonu politiky opozičnou menšinou.

„A teda aj zásahom do Ústavou SR garantovaných politických práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu,“ zdôvodňuje.

Politická kultúra ovplyvňuje dôveru občanov

Prezident považuje otázku politickej kultúry, úrovne a obsahu politickej diskusie vrátane rokovaní pléna národnej rady za jeden z faktorov ovplyvňujúcich dôveru občanov v štát a jeho inštitúcie. Zároveň však pochybuje, či je možné efektívne nariadiť prostredníctvom zákona to, čo sa prirodzene považuje za vec dobrých mravov a základnej slušnosti zvolených politických reprezentantov.

V demokratickej spoločnosti je podľa Andreja Kisku prirodzené, že rozhodnutia sa prijímajú väčšinovo a menšina iste nemá právo na to, aby sa všetky jej predstavy presadili. Väčšina však nemá právo odmietnuť s ňou o nich diskutovať, či dokonca odmietnuť sa podrobiť kontrole z jej strany.

„Ak je tu snaha o zvýšenie kultúry rokovaní parlamentu, potom poukazujem na to, že väčšina je vždy v pozícii moci, a preto má v prvom rade ona svojím prístupom, rešpektovaním písaných aj nepísaných pravidiel a vyvodzovaním politickej zodpovednosti ísť v oblasti politickej kultúry príkladom,“ dodal prezident. Hlava štátu je zároveň presvedčená, že súčasná právna úprava obsahuje dostatočné mechanizmy na zabezpečenie efektívneho fungovania národnej rady a že schválená novela pripúšťa už šikanózne riadenie schôdzí pléna parlamentu.

Prezident poukazuje na legislatívne nedostatky

Prezident vo svojom rozhodnutí poukazuje aj na legislatívno-technické nedostatky schválenej novely vrátane nejednoznačnosti terminológie. Napríklad pri opakovanom hlasovaní o procedurálnom návrhu v tej istej veci, pri prerokúvaní návrhu uchádzačov o miesta kandidátov na sudcov ústavného súdu v ústavnoprávnom výbore parlamentu. Z uvedených dôvodov navrhuje národnej rade neprijať zákon ako celok.

Predseda parlamentu rozhodnutie prezidenta podľa hovorkyne NR SR Zuzany Čižmárikovej rešpektuje. „Predseda parlamentu rešpektuje rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky a návrh na zmenu rokovacieho poriadku pôjde na najbližšej schôdzi v štandardnom procese,“ povedala. Za návrh na októbrovej schôdzi hlasovalo 79 poslancov. Na to, aby bol zákon parlamentom schválený po vrátení prezidentom, je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých poslancov (76 hlasov).

Podľa poslanca NR SR za Smer-SD Jána Podmanického je právom prezidenta vrátiť zákon do národnej rady. „Nechápem však jeho argumentáciu, keď na jednej strane tvrdí, že je potrebné zvyšovať politickú kultúru, no hneď nato nepodpíše zákon, ktorý mal pomôcť práve zvýšeniu kultúry prejavu v parlamente. Zákonom sa síce kultúrnosť nedá nanútiť, no od pána prezidenta je nezodpovedné spochybňovať normy, ktoré chcú zlepšovať úroveň parlamentu,“ povedal Podmanický pre agentúru SITA.

Novelu rokovacieho poriadku pripravila skupina poslancov vládnej koalície na čele s predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS), podľa ktorých jej cieľom je zabezpečenie ochrany efektívneho fungovania národnej rady počas jej schôdzí. Schválený zákon napríklad stanovuje maximálny čas prejavu poslanca v rozprave pléna parlamentu, zakazuje používanie zvukových, obrazových a zvukovo-obrazových pomôcok v rozprave, zakazuje vnášať jedlo do rokovacej sály národnej rady.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky