BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska sa chce postupne stretnúť s predstaviteľmi všetkých politických strán zastúpených v parlamente.
Hovoriť s nimi chce aj o napätí medzi vládnou stranou a opozičnými stranami, ktoré vzniklo po tom, ako Smer v utorok vypustil z programu parlamentnej schôdze opozičné návrhy. O zámere Kisku stretnúť sa s predstaviteľmi parlamentných strán informoval hovorca hlavy štátu Peter Petrus.
Figeľ prezidenta informoval o situácii v parlamente
Podpredseda parlamentu a šéf KDH Ján Figeľ informoval v stredu prezidenta o spôsobe, akým boli z rokovania parlamentu vyradené niektoré návrhy zákonov a o reakcii opozičných strán a ich poslancov.
Kiska sa domnieva, že by bolo vhodné obnoviť dialóg medzi parlamentnými stranami o situácii, ktorá vznikla, a nájsť také riešenie, ktoré bude v duchu parlamentarizmu, rokovacieho poriadku a odstráni krízu vzťahov medzi vládnou stranou a opozičnými stranami.
„Prezident Andrej Kiska chce zdôrazniť, že všetci ústavní činitelia, vrátane poslancov parlamentu nesú obrovskú zodpovednosť za to, ako dnes ľudia dôverujú alebo nedôverujú štátu. Ako sa k sebe správajú, ako sami medzi sebou dodržiavajú pravidlá a akým spôsobom predstavitelia štátu vedú diskusie alebo aj spory, to ľudia sledujú. Žiaľ, bez rozdielu politických názorov sú nedôvera a často až znechutenie z politiky veľké,“ tvrdí Petrus. Kiska bude preto so zástupcami strán na tieto témy hovoriť.
Laššáková navrhla vyradiť opozičné návrhy
Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková vyradenie opozičných návrhov odôvodnila tým, že sa týkajú komunálnych volieb a parlament by mal o nich rokovať až po nich. Ako povedal nezaradený poslanec Daniel Lipšic, chcú osloviť ústavný súd, aby dal výklad k tomu, že väčšina v parlamente nemôže porušovať právo poslancov na zákonodarnú iniciatívu.
Podľa Lipšica poslanci majú ústavné právo predkladať zákony do parlamentu a národná rada ich síce nemusí schváliť, ale musí ich prerokovať. Opozícia tiež na protest proti postupu Smeru-SD stiahla zo septembrovej schôdze všetky svoje návrhy, spolu takmer tridsať zákonov a noviel. Opoziční poslanci sa nebudú zúčastňovať ani na hlasovaní Národnej rady SR, na rozprave však prítomní budú.