Klaus by už mohol prestať vymýšľať a podpísať to,

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRUSEL 13. októbra (WEBNOVINY) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v utorok vyzval českého prezidenta Václava Klausa, aby si v tomto čase už nevymýšľal ďalšie prekážky brániace ukončeniu ratifikačného procesu Lisabonskej zmluvy. Stalo sa tak na tlačovej konferencii v Bruseli po rokovaní s českým premiérom Janom Fischerom. Barroso vyzýva Klausa, aby reformný dokument podpísal a nezvyšoval tak napätie v celej Európskej únii. Šéf EK zároveň odmietol znovuotvorenie procesu ratifikácie Lisabonskej zmluvy a označil takúto možnosť za „absurdnú a bizarnú“.

„Očakávame, že Česká republika bude rešpektovať svoje záväzky. Nie je predsa v nikoho záujme, a najmenej v záujme Česka, aby sa veci zdržiavali,“ vyhlásil viditeľne nabudený Barroso. Ako dodal, „dobrá viera a spolupráca na základe lojality sú základnými princípmi európskeho a medzinárodného práva“.

Lisabonská zmluva, ktorá má zreformovať inštitúcie Európskej únie a zefektívniť tak jej chod, sa momentálne nachádza vo finálnej fáze ratifikačného procesu. Po tom, ako ju v opakovanom referende schválili začiatkom októbra Íri a v sobotu ju podpísal poľský prezident Kaczynski, čaká sa už len na podpis prezidenta Klausa. Ten odmieta na túto tému s európskymi lídrami komunikovať, pričom argumentuje čakaním na rozhodnutie českého Ústavného súdu, ktorý najprv musí posúdiť sťažnosť českých senátorov voči reformnému dokumentu. Minulý týždeň navyše Klaus prišiel s požiadavkou, aby reformný dokument právne chránil platnosť Benešových dekrétov a zabránil tak ďalším majetkovým požiadavkám Nemcov odsunutých zo sudetskej oblasti po druhej svetovej vojne.

Barroso vyzval Fischera, aby bol Lisabon schválený ešte tento rok

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v utorok v Bruseli vyzval českého premiéra Jana Fischera, aby urýchlene našiel spôsob, ako v Česku ešte tento rok ratifikovať Lisabonskú zmluvu. „Dúfame, že žiadne umelé prekážky už tentokrát nevzniknú – obzvlášť, keď český parlament už zmluvu demokraticky odhlasoval,“ povedal šéf komisie novinárom po rokovaní s Fischerom.

ČR je momentálne posledným členským štátom Európskej únie, ktorý neratifikoval Lisabonskú zmluvu. Čaká sa na rozhodnutie ústavného súdu o súlade zmluvy s českou ústavou. Český prezident Václav Klaus navyše minulý týždeň vzniesol požiadavku na výnimku z Charty základných práv EÚ, ktorá má zabezpečiť, aby sudetskí Nemci, vyhnaní z Československa po 2. svetovej vojne, nemohli žiadať naspäť svoj majetok.

„Vyzval som premiéra Fischera, aby našiel riešenie otázok, ktoré sa ešte nevyjasnili na vnútroštátnej úrovni, tak, aby zmluva nadobudla účinnosť ešte do konca tohto roka,“ uviedol Barroso a vyzval predsedu českej vlády, aby o problémoch týkajúcich sa „Lisabonu“ komunikoval so Švédskom, ktoré v súčasnosti únii predsedá.

Klaus požaduje právne garancie, ktoré zabezpečia platnosť Benešových dekrétov. Prípadné riešenie situácie v podobe politickej deklarácie odmieta. Ak bude aj naďalej trvať na svojom a európska zmluva bude doplnená o výnimky pre Česko, bude musieť prejsť procesom ratifikácie vo všetkých štátoch EÚ znova.

Česká vláda oznámila, že je ochotná s Bruselom o Klausovej požiadavke rokovať, má ale podmienku – prezident musí sľúbiť, že už žiadne ďalšie výnimky žiadať nebude a po rozhodnutí ústavného súdu dokument podpíše.

SITA/AFP/Mediafax

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe José Manuel BarrosoVáclav Klaus