Mestá sa čoraz viac usilujú o udržateľnosť a mestské zelené koridory zohrávajú v tomto procese dôležitú úlohu.
Čo sú to zelené koridory?
V skratke ide o pás s výrazným zastúpením vegetácie, ktorý spája výnimočné prírodné oblasti mesta. Okrem toho prinášajú mnohé výhody: zvyšujú a chránia biodiverzitu, zmierňujú efekt tepelného ostrova, znižujú znečistenie ovzdušia a hluk.
Zelené koridory sa ukázali ako užitočné pri znižovaní znečistenia ovzdušia v mestách. Podľa údajov OSN žije v súčasnosti 55 % svetovej populácie v mestách. O tri desaťročia, do roku 2050, bude tento podiel 68 %, to znamená, že približne 6,6 miliardy ľudí bude žiť v mestskom prostredí, z ktorých mnohé budú veľkomestá, čo bude mať za následok nárast znečistenia ovzdušia, ktoré je jednou z hlavných príčin klimatických zmien.
Čo je zelený koridor a na čo slúži
Ide o plánované alebo neplánované líniové porasty zelene, ktoré umožňujú viacnásobné ekologické, sociálne, kultúrne a iné využitie v súlade s udržateľným využívaním krajiny. Cieľom zeleného koridoru je prepojenie dôležitých prírodných oblastí v meste prostredníctvom „pásu“, ktorý sa vyznačuje bohatou vegetáciou.
Týmto spôsobom je schopné vytvoriť zelenšie a zdravšie mestá. V tomto rámci sa môžu rozvíjať rekreačné oblasti, kultúrne priestory, športové zariadenia a mestské záhrady.
Zelené plochy bez stromov majú chladiaci účinok, ktorý je o dva až štyrikrát slabší v porovnaní s chladiacimi schopnosťami stromov v mestách. Pri správnom plánovaní zelenej infraštruktúry môžu zelené koridory, parky so stromami a všeobecne vegetácia značne prispieť k lepšej ventilácii v mestskom prostredí.
Výhody zelených koridorov
- Zvýšenie biodiverzity vďaka väčšiemu počtu zelených plôch v mestskom prostredí.
- Podpora mobility, ktorá neznečisťuje životné prostredie: napríklad bicykle alebo kolobežky.
- Zníženie znečistenia ovzdušia a hluku v meste.
- Znižovanie teplôt v mestách.
- Prispievanie k lepšiemu hospodáreniu s dažďovou vodou
- Jedným z najdôležitejších aspektov zelených koridorov je, že okrem už spomínaných environmentálnych prínosov je aj vytváranie j sociálnych, kultúrnych a hospodárskyhc výhod. Napríklad: zlepšujú kvalitu života ľudí tým, že podporujú fyzickú aktivitu a duševnú relaxáciu, oživujú kultú vďaka výstavám a iným kultúrnym podujatiam a v mnohých prípadoch sú turistickou atrakciou, ktorá má pozitívny vplyv na hospodárstvo mesta.