Albatrosy zaživa požiera tento nevinný hlodavec. Vedci chystajú odvážny plán záchrany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mláďa putujúceho albatrosa sediace v tráve na ostrove Marion, Južná Afrika
Na odľahlom ostrove Marion sú mláďatá albatrosov doslova požierané myšami. Vedci pripravujú najväčšiu operáciu na záchranu albatrosov v histórii. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na opustenom kúsku zeme uprostred oceánu sa odohráva skutočná nočná mora prírody. Ostrov Marion, nehostinný vulkanický výbežok v južnej časti Indického oceánu, sa stal dejiskom brutálneho boja o prežitie. Hrdinami sú majestátne morské vtáky – albatrosy. A ich nepriateľ? Nevinné vyzerajúce, no smrtiace – obyčajné myši.

Myši, ktoré zabíjajú mláďatá

Znie to ako scenár zo sci-fi filmu: malé hlodavce v noci lezú po bezbranných vtáčích mláďatách a doslova im žerú mäso z hlavy. Vedci Stefan a Janine Schoombieovci tomu neverili, kým to nevideli na vlastné oči. Po návrate k zranenému mláďaťu putujúceho albatrosa v noci, ostali zdesení.

Mysleli sme si, že budeme musieť čakať, kým sa hlodavce odvážia, ale myši po nás rovno liezli,“ spomína Stefan. Mláďa sa márne pokúšalo odohnať hladné hlodavce, ktoré mu zaživa hrýzli hlavu. A vedci, napriek nutkaniu zasiahnuť, museli ostať pasívni. Ich úloha bola dokumentovať. O pár dní už mláďa nežilo.

A tento desivý scenár sa opakuje každý deň. Myši, ktoré sa na ostrov dostali s námorníkmi v 19. storočí, úplne zmenili miestny ekosystém. Z drobných návštevníkov sa stali nočné monštrá.

Ostrov, ktorý mal byť útočiskom, sa stal pascou

Ostrov Marion, vzdialený takmer 2 000 km od juhoafrického pobrežia, je domovom polovice svetovej populácie putujúcich albatrosov. Okrem nich tu hniezdi ďalších 28 druhov vtákov. Až 19 z nich čelí hrozbe lokálneho vyhynutia – výlučne kvôli myšiam.

Albatrosy sú mimoriadne zraniteľné. Ich mláďatá zostávajú na mieste, bez schopnosti lietať či utiecť, často dlhé mesiace. Kedysi to nebol problém. Dnes je ich nehybnosť rozsudkom smrti.

Záchrana albatrosov: Plán, aký svet ešte nevidel

Vedci a ochranári sa preto rozhodli konať. Mouse-Free Marion Project (MFM), spoločný projekt BirdLife South Africa a juhoafrickej vlády, má ambiciózny cieľ – úplne vyhubiť invázne myši z ostrova. A nejde len o pokus, ale o najväčšiu operáciu eradikácie myší v dejinách.

Prvé kroky sa začnú už tento rok – v menšom meradle a pešo. O rok neskôr sa spustí hlavná fáza: pomocou helikoptér budú po celom ostrove distribuované návnady s toxickou látkou, ktorá má zlikvidovať myšiu populáciu. Ak všetko pôjde podľa plánu, v zime 2028 bude ostrov čistý.

Etika vs. nečinnosť

Niektorí sa pýtajú: Je správne otráviť tisíce zvierat, aj keď sú invázne? Projektový manažér Anton Wolfaardt má jasno: „Nie som človek, čo rád zabíja. Ale neurobiť nič nie je eticky neutrálne. Myši ničia celý ostrovný ekosystém. Musíme napraviť chyby minulosti.“

A že tých chýb nebolo málo. V roku 1949 sa napríklad na ostrov doviezli nekastrované mačky, aby „pomohli“ s myšami. Výsledok? Do polovice 70. rokov ich tam žilo 2 000 a ročne zlikvidovali takmer pol milióna vtákov. Trvalo dekády, kým sa ich podarilo zbaviť.

Teraz prichádza druhá – a snáď posledná – fáza nápravy.

Inšpirácia z Nového Zélandu

Odborníci z projektu čerpajú skúsenosti z Nového Zélandu, kde sa eradikácia inváznych druhov stala doslova národným športom. Vďaka GPS a špeciálnym návnadovým vedrám, ktoré helikoptéry môžu presne vypúšťať, sa im podarilo „očistiť“ viac než 300 ostrovov.

Do tímu MFM patrí aj Keith Springer, ktorý má za sebou najväčšiu eradikáciu myší v histórii – na ostrove Macquarie. Vie, čo je v hre. „Stačí, aby prežili dve myši a ste tam, kde ste začali.“

Nádej v čase klimatickej krízy

S rastúcimi teplotami a suchom sa myši množia rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Navyše, nedávno bol na ostrove prvýkrát potvrdený výskyt vtáčej chrípky. Ďalší dôvod, prečo konať okamžite.

Úspech projektu Mouse-Free Marion by neznamenal len záchranu albatrosov, ale aj dôkaz, že ľudstvo dokáže napraviť chyby, ktoré samo spôsobilo. A to je v čase klimatickej krízy mimoriadne silné posolstvo.

Pracujem v oblasti ochrany prírody už 30 rokov,“ hovorí Wolfaardt. „A toto je jediná situácia, pri ktorej môžeme doslova vrátiť čas. Ak sa nám to podarí, budeme s istotou vedieť, že sme zachránili celé generácie morských vtákov.“

A možno to bude práve Marion, malý ostrov v mori, ktorý svetu ukáže, že aj veľké problémy sa dajú riešiť – keď sa spojí odvaha, veda a vôľa konať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať