Ekonóm Martin Slaný z investičnej skupiny DFRG považuje Green Deal za hlavný nástroj, ktorý bráni obnove ekonomickej sily Európy. Slaný v rozhovore pre agentúru SITA v podcaste Okno do sveta uviedol, že ide o „enormne nákladný projekt“, ktorý má výrazný dopad nielen na celkovú ekonomiku, ale aj na jednotlivé trhy.
Náklady na politiku „net zero emissions“
Podľa jeho slov Európsky účtovný dvor odhaduje, že celkové náklady na politiku „net zero emissions“ (nulových emisií, pozn.red.) dosiahnu jeden bilión eur ročne.
>>> Celý rozhovor s Martinom Slaným
Okno do sveta: Ak je niečo extrémne neetické a v neprospech budúcich generácií, tak je to práve Green Deal (rozhovor)
Slaný upozornil, že veľká časť týchto nákladov bude financovaná z verejných zdrojov, čo predstavuje obrovské zaťaženie pre už zadlženú Európu a jej členské štáty. „Ak sa hovorí, že Green Deal robíme pre budúce generácie, tak si myslím, že je to extrémne neetické, pretože im odoberáme zdroje,“ dodal Slaný.
Zelená inflácia
Ekonóm taktiež varoval, že tento proces povedie k trvalo zvýšenej cenovej hladine, tzv. Greenflation (zelenej inflácii, pozn.red.), čo ovplyvní európsku ekonomiku. „Veľké náklady, ktoré pôjdu cez energie, sa dlhodobo uchytia v európskej ekonomike,“ vysvetlil Slaný.
Poukázal na preferenciu zelených projektov v bankovníctve či na destabilizáciu energetických zdrojov v dôsledku zatvárania uhoľných elektrární. Podľa neho je nevyhnutné prehodnotiť Green Deal, aby sa znížili náklady súvisiace s elektrickou energiou, ktoré sú v Európe oproti Číne a USA výrazne vyššie.
Bez nákladov je každý hrdina
Ekonóm Martin Slaný vyjadril presvedčenie, že Green Deal sa v budúcnosti bude musieť modifikovať, keďže jeho ekonomické dôsledky na bežných ľudí zatiaľ nie sú plne viditeľné.
Podľa Slaného súčasná situácia, kedy ľudia platia len za obnoviteľné zdroje v účtoch za elektrinu, sa môže výrazne zmeniť, keď prídu nové zelené dane. „Zrazu toto všetko dopadne na toho konkrétneho spotrebiteľa a na konkrétnu peňaženku,“ dodal Slaný.
Upozornil tiež na možné politické dôsledky, keď voliči začnú vnímať tieto ekonomické dopady. „Bez nákladov je každý hrdina,“ poznamenal a podotkol, že otázka platieb za ochranu životného prostredia môže viesť k odlišným postojom.
Rovnako zdôraznil význam rozpočtových obmedzení a nákladov v ekonomike a dodal: „Uvidíme, kto bude nakoniec aký veľký hrdina.“