Budú horúčavy v Európe pokračovať až do jesene?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
slnko, horúčavy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Veľká časť Európy sa v posledných dňoch piekla, pretože kontinent čelí poslednej zo série horúčav. Mnohí si kladú otázku, kedy sa neznesiteľne teplé počasie skončí.

Takmer celé Francúzsko zaznamenalo niekoľko dní výstrahy pred vysokými teplotami, pričom teplomery v celej krajine vystúpili nad 30 °C.

Taliansko sa od polovice júna zmieta v takmer nepretržitých vlnách horúčav. V niektorých častiach krajiny sa očakávajú rekordné teploty nad 40 °C. Úrady v pondelok vyhlásili oranžovú pohotovosť v súvislosti s horúčavami v 40 departementoch, pričom v utorok ráno ich zostalo len deväť. Mestské nemocnice tiež zaznamenali 20-percentný nárast počtu ľudí, ktorí vyhľadali pohotovostnú starostlivosť pre choroby súvisiace s teplom.

Španielsko od piatku bojuje s pravdepodobne najintenzívnejšou vlnou horúčav tohto leta. Národná meteorologická organizácia Aemets uviedla, že v oblastiach Andalúzie a severovýchodu môžu teploty prekročiť 40 °C.

Hoci sa očakáva, že toto obdobie extrémnych horúčav sa pre mnohých do konca týždňa skončí, nemusí to byť ešte koniec tohtoročných vysokých teplôt. Tu sú predpovede odborníkov.

Thermometer Sun high Degres. Hot summer day. High Summer temperatures
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Kedy sa táto vlna horúčav v Európe skončí?

V najbližších dňoch by sa niektorí obyvatelia Európy mohli dočkať úľavy, pretože vlna horúčav začína ustupovať.

Vo východných a južných častiach kontinentu však podmienky pretrvajú. „Takže vrchol súčasného obdobia veľmi vysokých horúčav je v podstate 12. a 13. augusta v západnej Európe, pričom od stredy sa očakáva postupné ochladzovanie,“ hovorí Lars Lowinski, meteorológ pre Weather & Radar.

„Medzitým vo východnej a najmä juhovýchodnej časti Európy budú počas tohto víkendu panovať vyššie teploty, ako je priemer.“

Tired sweating woman with water bottle resting on a bench and wipes her neck with a napkin outdoors in summer hot weather
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Bude horúce počasie v Európe pokračovať aj po zvyšok augusta?

Hoci dlhodobé predpovede počasia sú niekedy neisté, Lowinski hovorí, že môžeme vyvodiť skôr všeobecné prognózy než presné predpovede. Tie vo všeobecnosti ukazujú, že vyššie teploty budú pravdepodobne pokračovať najmä v južnej a juhovýchodnej Európe.

Ak sa vietor opäť obráti na južný sektor, stredná a západná Európa by tiež mohla zažiť ďalšie teplé alebo veľmi teplé obdobia. Dá sa však povedať, že veľmi teplá voda v Stredozemnom mori a okolo mnohých pobreží západnej Európy zostane problémom aj v nasledujúcich týždňoch, pretože more dokáže akumulovať veľké množstvo tepla.

Street thermometer in screen sign displays 37 degrees Celsius at sunset in Madrid. Hot summer. Heat wave and climate change
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Teplota vody sa mení oveľa pomalšie ako teplota pevniny. „To v podstate znamená, že všetko teplo uložené v mori bude naďalej podporovať teplejšie a vlhšie počasie, pokiaľ niekedy na jeseň nedôjde k výraznejšej zmene v charaktere počasia,“ hovorí Lowinski.

Upozorňuje, že tieto vyššie povrchové teploty mora a viac vlhkosti v atmosfére znamenajú aj viac paliva pre dážď a búrky. „To je niečo, čo sme v niektorých častiach kontinentu videli už toto leto, a ďalšie búrky, niekedy s prívalovými dažďami a bleskovými povodňami, pravdepodobne zasiahnu najmä časti strednej Európy v najbližších dňoch.“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať