Čína sa stáva neohrozeným lídrom v zelenej energetike, zatiaľ čo Európa riskuje stratu vplyvu v kľúčovom sektore budúcnosti. Napriek rekordnému rastu obnoviteľných zdrojov nie je svet na dobrej ceste splniť klimatické ciele. OSN bije na poplach a vyzýva lídrov, aby zrýchlili prechod od fosílnych palív k udržateľnej budúcnosti, informuje portál Euronews.
Solárna energia láme rekordy – vďaka Číne
Inštalácia obnoviteľných zdrojov energie dosiahla v roku 2024 historické maximum. Až 92,5 % novej elektriny po celom svete pochádzalo zo slnka, vetra alebo iných čistých zdrojov, uvádza Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (IRENA) v najnovšej správe.
Najväčším motorom tohto rastu bola jednoznačne Čína, ktorá sama zabezpečila takmer 64 % novej produkcie obnoviteľnej elektriny. V roku 2024 pridala až 374 miliárd wattov, pričom tri štvrtiny pochádzali zo solárnych panelov.
Pre porovnanie – to je viac ako osemkrát viac než Spojené štáty a päťkrát viac než celá Európa v rovnakom období.

Obrovské čísla, no nedostatočné tempo
Hoci svet celkovo pridal 585 miliárd wattov obnoviteľnej energie, čo predstavuje nárast o 15,1 % oproti roku 2023, planéta stále zaostáva za cieľom strojnásobiť množstvo zelenej energie do roku 2030. Podľa IRENA bude svetový výkon chýbať o 28 %.
Tento cieľ bol stanovený v roku 2023 ako súčasť globálnej snahy znížiť dopady klimatickej krízy a postupne opustiť fosílne palivá ako uhlie, ropa či zemný plyn.„Obnoviteľné zdroje zatvárajú éru fosílnych palív,“ tvrdí OSN
Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že rast obnoviteľných zdrojov prináša prácu, čistejší vzduch aj nižšie účty za energiu. Zároveň však varoval, že prechod na čistú energiu musí byť rýchlejší a spravodlivejší.
Simon Stiell, šéf OSN pre klímu, pri zverejnení údajov IRENA dodal:
„Čísla jasne ukazujú, že globálny boom obnoviteľných zdrojov je nezastaviteľný.“ Zelený energetický trh pritom v roku 2024 dosiahol hodnotu 2 bilióny dolárov (1,9 bilióna eur).

Európa zaostáva. Vyzývajú ju, aby konala
Stiell zároveň vyzval európskych lídrov, aby nezostávali pozadu. „Keď sa jedna vláda vzdá klimatického líderstva, vytvára tým priestor pre iných,“ povedal v Berlíne.
Nepriamo tým narážal na odstúpenie USA od Parížskej klimatickej dohody počas éry Donalda Trumpa.
Aktuálne porovnanie kapacít:
Čína: 887 miliárd wattov solárnej energie
USA: 176 miliárd wattov
Nemecko: takmer 90 miliárd wattov
Francúzsko: 21 miliárd wattov
Spojené kráľovstvo: viac než 17 miliárd wattov

„Rásť môžeme ešte rýchlejšie,“ tvrdí analytik
Podľa Neila Granta, hlavného analytika organizácie Climate Analytics, má rast obnoviteľných zdrojov ešte väčší potenciál.
„Ak sme v roku 2024 zaznamenali 15-percentný nárast, predstavte si, o koľko viac by sme mohli dosiahnuť, keby svet prijal komplexné a dôveryhodné klimatické politiky,“ uviedol Grant, ktorý sa na správe IRENA priamo nepodieľal.