Dá sa spomaliť roztápanie arktického ľadovca? Tu je možné riešenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, gettyimages.com
Blue icebergs floating the Jokulsarlon glacial lagoon in southeast Iceland in summer, blue water in the foreground with copy space and mountains and glacier in the background.
Tento článok pre vás načítala AI.

Arktický ľad sa zmenšil o 13 percent za posledných 10 rokov, avšak novoobjavené obrovské vírusy by mohli pomôcť spomaliť jeho roztápanie, referuje portál Euronews.

V arktickom ľade žijú obrovské vírusy. Títo pôvodcovia infekcií by v skutočnosti mohli pomôcť spomaliť topenie ľadu, čím by pomohli zmierniť globálne otepľovanie.

Podľa zistení uverejnených v máji v časopise Microbiome výskumníci z dánskej Aarhuskej univerzity objavili obrovské vírusy v Grónsku. Predpokladajú, že môžu spomaliť rast čiernych snehových rias, ktoré prispievajú k topeniu ľadu.

Icebergs floating in Jokulsarlon glacier lake at sunset
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Čo presne sú obrovské vírusy?

Bežné vírusy sú približne 1 000-krát menšie ako baktérie, ale gigantické vírusy – prvýkrát objavené v oceáne v roku 1981 – sú väčšie, či do veľkosti aj genómu. Môžu narásť až do veľkosti 2,5 mikrometra, pričom väčšina baktérií má približne dva mikrometre.

Obrie vírusy majú vo svojom genóme (kompletný súbor genetického materiálu organizmu uložený v jeho DNA) približne 2,5 milióna písmen, čo ich robí oveľa zložitejšími ako bežné vírusy. Napríklad bakteriofágy (vírusy, ktoré infikujú baktérie) ich majú len 100 000 až 200 000.

Boli nájdené v oceánoch, pôde a dokonca aj u ľudí, ale toto je prvýkrát, čo boli gigantické vírusy objavené v snehu a ľade, kde dominujú pigmentované mikroriasy.

Ice frozen
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Riasy na Arktíde sú aj problémom

Arktída prekypuje životom, od mrožov a ľadových medveďov po vtáky, ryby, planktón – a riasy. Každú jar tieto riasy začnú kvitnúť a na ľade sčernajú. Tým sa znižuje schopnosť ľadu odrážať slnečné žiarenie a urýchľuje sa topenie ľadu.

Arktický ľad sa rýchlo zmenšuje a polárna oblasť by mohla byť do roku 2040 úplne bez ľadu, pričom jeho úbytok ovplyvňuje globálne teploty, vytvára extrémy počasia, ohrozuje pobrežné komunity, ohrozuje stabilitu potravín, prispieva k úbytku voľne žijúcich živočíchov a rastlín a hrozí uvoľňovanie metánu z permafrostu.

Red and green algae under the ice. Shore of the frozen Tiligul estuary
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Prečo je objav obrovských vírusov v Arktíde dôležitý?

Výskumný tím z Aarhuskej univerzity pod vedením Laury Perini z Katedry environmentálnych vied skúmal tmavý ľad, červený a zelený sneh (všetky sa vyznačujú vysokým množstvom rias), ľadové jadro a kryokôpky (diery spôsobené topením sedimentov v ľadovci) a objavil prosperujúci vírusový ekosystém Arktídy.

Vedci popri riasach identifikovali baktérie, vláknité huby, kvasinky, protisty (organizmy, ktoré nie sú živočíchmi, suchozemskými rastlinami ani hubami), ktoré sa riasami živia, a obrovské vírusy – o ktorých predpokladajú, že riasy infikujú.

„O vírusoch toho veľa nevieme, ale myslím si, že by mohli byť užitočné ako spôsob zmiernenia topenia ľadu spôsobeného kvitnutím rias,“ vysvetľuje Perini. Ktorých hostiteľov obrie vírusy infikujú, presne zistiť nevieme.“

Koncom tohto roka bude zverejnená ďalšia výskumná práca toho istého tímu, v ktorej budú obrie vírusy infikovať „kultivované mikroriasy prosperujúce na povrchovom ľade grónskeho ľadovca,“ hovorí Perini.

„Špeciálne sme hľadali tieto obrovské vírusy, pretože skúmame možnú kontrolu nad tmavýmiriasami kvitnúcimi na povrchovom ľade grónskeho ľadovca. Zameriavame sa na parazitické huby, ďalšieho možného kontrolóra týchto mikrorias,“ vysvetľuje Perini.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať