Európa sa pripravuje na technologickú revolúciu v oblasti logistiky, a to prostredníctvom vzletu prvej dronovej nákladnej leteckej spoločnosti na kontinente. Sky High, nový hráč na poli nákladnej dopravy, mení hru tým, že využíva drony na rýchlu, efektívnu a ekologickú prepravu. Bratia Svilen a Konstantin Rangelovovci, zakladatelia spoločnosti Dronamics, stoja na čele tejto revolúcie, ktorá by mohla priniesť zmenu v preprave tovaru a prepojiť vzdialené regióny, ktoré boli doteraz odrezané od globálneho obchodného systému.
Keď bratia Rangelovovci v roku 2014 zakladali svoj start-up v Bulharsku, ich cieľom bolo jednoduchý, no ambiciózny: sprístupniť doručovanie balíkov v Európe na druhý deň aj v tých najvzdialenejších oblastiach. Problém, ktorý si všimli v globálnom obchodnom systéme, bola absencia rýchlej a spoľahlivej nákladnej dopravy do menej dostupných miest. Ich odpoveďou bola vízia autonómneho dronového lietadla schopného prekonať tieto vzdialenosti a poskytnúť efektívne riešenie pre obchod a logistiku.
Od prvého nápadu prešlo takmer desať rokov a spoločnosť Dronamics sa v roku 2023 stala prvou európskou plne licencovanou leteckou spoločnosťou pre nákladné drony. Ich hlavný produkt, dron Black Swan, má potenciál zmeniť pravidlá hry. So schopnosťou prepraviť 350 kilogramov nákladu na vzdialenosť až 2 500 kilometrov a pristávať na najmenších letiskách je ideálnym riešením pre prepojenie menej dostupných oblastí s globálnou ekonomikou.
Udržateľnosť a efektivita
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú drony ako Black Swan atraktívne pre logistické spoločnosti, je ich nákladová efektívnosť a udržateľnosť. Drony totiž môžu operovať až o 50 % lacnejšie ako tradičné pilotované lietadlá a zároveň produkujú až o 60 % menej emisií CO2. To je obrovská výhoda pre spoločnosti, ktoré chcú znížiť svoj ekologický odtlačok, pričom sa zároveň snažia o optimalizáciu nákladov.
Oblaky zohrávajú dôležitú úlohu a dokážu predpovedať klimatické zmeny
Drony spoločnosti Dronamics sú schopné využívať nielen štandardné palivá, ale aj biopalivá, a v budúcnosti plánujú vyvinúť verziu na vodíkový pohon. Vďaka týmto inováciám je autonómna letecká doprava s dronmi nielen cenovo dostupnejšia, ale aj oveľa udržateľnejšia než tradičné spôsoby dopravy.
Je problémom bezpečnosť?
Jedným z najväčších problémov, ktoré ešte stoja v ceste masovému využívaniu dronov pre nákladnú dopravu, je ich bezpečnosť. Preplnený vzdušný priestor a právne regulácie kladú dôraz na to, aby drony boli presne monitorované, a to aj z dôvodu, aby sa predišlo kolíziám s inými lietadlami alebo krádežiam. Na túto potrebu reaguje inovatívny projekt CERTIFLIGHT, ktorý využíva satelitné sledovanie na zaistenie presného určenia polohy dronov v reálnom čase. Tento systém poskytuje nielen bezpečnosť, ale aj overiteľnú záruku, že náklad bude doručený na správne miesto, čo eliminuje riziko manipulácie s údajmi.
Budúcnosť nákladnej leteckej dopravy
Prvé komerčné lety dronov Dronamics sa očakávajú v Grécku, kde drony spoja hlavné mesto Atény s odľahlými oblasťami a ostrovmi v Egejskom mori. V nasledujúcich rokoch plánujú rozšíriť svoju pôsobnosť po celej Európe, pričom sa zamerajú na zákazníkov z oblasti elektronického obchodu, farmácie či rýchlo sa kaziaceho tovaru. Okrem toho spoločnosť plánuje svoju expanziu do rozvojových krajín, kde by ich technológia mohla zásadne zlepšiť dodávateľské reťazce a prispieť k ekonomickému rozvoju.
Sky High je len začiatkom. S rastúcim dopytom po rýchlej a udržateľnej preprave nákladu má dronová letecká doprava pred sebou obrovský potenciál. Spoločnosti ako Dronamics dokazujú, že budúcnosť doručovania balíkov dronmi už nie je len víziou, ale realitou, ktorá sa začína dnes.