Európsky parlament prijal nový cieľ pre záchyt uhlíka, do roku 2050 sa môžeme stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reduce Carbon Dioxide Emissions to Limit Global Warming and Climate Change. Commitment to Paris Agreement to Lower CO2 levels with Sustainable Development as Renewable Energy and Electric Vehicles
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

 Európsky parlament (EP) v utorok schválil revíziu nariadenia o využívaní pôdy, zmene vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve (LULUCF). Dokument navrhuje zvýšenie prirodzeného záchytu uhlíka, vďaka čomu by sa Európska únia (EÚ) mohla do roku 2050 stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a mohla by sa zvýšiť aj biologická rozmanitosť v súlade s Európskou zelenou dohodou.

Emisie skleníkových plynov

Poslanci prijali revíziu pomerom hlasov 479 za, 97 proti a 43 sa zdržalo hlasovania, informuje parlament v tlačovej správe.

Pre čisté odstránené emisie skleníkových plynov v sektore využívania pôdy, zmeny vo využívaní pôdy a lesného hospodárstva má EÚ cieľ do roku 2030 dosiahnuť úroveň 310 miliónov ton ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2), čo je približne o 15 % viac ako v súčasnosti. To by znamenalo zníženie emisií v celej EÚ do roku 2030 o približne 57 % namiesto 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Všetky členské štáty budú mať stanované vnútroštátne záväzné ciele na obdobie do roku 2030 týkajúce sa emisií skleníkových plynov a ich odstraňovania v sektore LULUCF, ktoré budú vychádzať z aktuálnych úrovní odstraňovania a z potenciálu toto odstraňovanie naďalej zvyšovať.

Osobitý mechanizmus flexibility

Súčasné pravidlá sú platné do roku 2025 a členské štáty musia v tomto období zabezpečiť, aby emisie v danom sektore neprekročili zachytené množstvo. Od roku 2026 záväzné ročné ciele krajín EÚ nahradí štvorročný rozpočet na obdobie 2026 – 2029.

Krajiny EÚ môžu nakupovať alebo predávať kredity za odstraňovanie emisií, ktoré dostali podľa nariadenia o LULUCF a nariadenia o spoločnom úsilí, aby sa im tak podarilo dosiahnuť stanovené ciele. V prípade prírodných katastrof, ako sú lesné požiare, zaručí členským štátom kompenzáciu osobitný mechanizmus flexibility.

Nápravné opatrenia

Nariadenie tiež zlepšuje monitorovanie, podávanie správ a overovanie emisií a odstraňovania uhlíka, vďaka čomu môžu členské štáty EÚ presnejšie sledovať pokrok pri dosahovaní svojich cieľov, a to aj s väčším využitím geografických údajov a údajov diaľkového snímania.

Pri nedosiahnutí pokroku budú musieť členské štáty prijať nápravné opatrenia. Nedodržanie pravidiel bude tiež sankcionované. Členská krajina, ktorá tak spraví bude mať pripočítaných k jej cieľu na rok 2030 108 % emisií skleníkových plynov nad rámec jej rozpočtu na roky 2026 – 2029.

Text nariadenia musí ešte formálne schváliť Rada EÚ a do platnosti vstúpi dvadsať dní po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska únia