Himalájske ľadovce by mohli v tomto storočí stratiť až 80 % objemu, zvyšuje sa pravdepodobnosť prívalových povodní a lavín

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
K2, Himaláje
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vrcholy v pohoriach Hindúkuš a Himaláje by mohli v tomto storočí stratiť až 80 % objemu ľadovcov, ktoré ich pokrývajú.

Emisie skleníkových plynov

Stane sa tak, ak sa ľadovce budú aj naďalej topiť bezprecedentnou rýchlosťou v prípade, že ľudstvo radikálne nezníži emisie skleníkových plynov. Vyplýva to z najnovšej správy Medzinárodného centra pre integrovaný rozvoj hôr so sídlom v Káthmandu.

V nasledujúcich rokoch sa tiež podľa odborníkov zvýši pravdepodobnosť prívalových povodní a lavín a situácia ovplyvní aj dostupnosť sladkej vody pre takmer dve miliardy ľudí, ktorí žijú po prúde 12 riek prameniacich v horách.

Zdroj vody pre rieky

Sneh a ľad v spomenutých pohoriach je totiž dôležitým zdrojom vody pre tieto rieky, ktoré tečú cez 16 krajín v Ázii a poskytujú pitnú vodu 240 miliónom ľudí v horách a ďalšej 1,65 miliarde po prúde.

Rôzne predchádzajúce správy uvádzali, že kryosféra, teda oblasti na Zemi pokryté snehom a ľadom, patrí medzi oblasti najviac postihnuté zmenou klímy.

Nedávny výskum dokonca zistil, že napríklad ľadovce na Mount Evereste stratili len za posledných 30 rokov asi dvetisíc rokov ľadu.

Do značnej miery nezvratné

Medzi kľúčové zistenia z utorkovej správy patrí, že himalájske ľadovce miznú od roku 2010 o 65 % rýchlejšie ako v predchádzajúcom desaťročí a znižovanie snehovej pokrývky v dôsledku globálneho otepľovania bude mať za následok zníženie množstva sladkej vody pre ľudí žijúcich po prúde riek.

Dvesto ľadovcových jazier v týchto horách je podľa štúdie považovaných za nebezpečné a do konca storočia by v regióne mohlo dôjsť k výraznému nárastu povodní.

Štúdia tiež zistila, že komunity v horských oblastiach sú ovplyvnené zmenou klímy oveľa viac ako mnohé iné časti sveta. Zmeny ľadovcov, snehu a permafrostu v hindúkušskej a himalájskej oblasti spôsobené globálnym otepľovaním sú podľa odborníkov „bezprecedentné a do značnej miery nezvratné“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať