Extrémne sucho v severnom Taliansku sa zdvojnásobilo, klíma sa začína podobať na tú v Etiópii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vyschnutá rieka, Taliansko
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Extrémne sucho v severnom Taliansku sa za ostatné dve desaťročia zdvojnásobilo, čím sa vytvorila klíma, ktorá sa čoraz viac podobá na klímu v Etiópii a Africkom rohu. Ako referuje britský web The Guardian, vyplýva to z výskumu zverejneného mimovládnou organizáciou WaterAid a univerzitami v britskom Bristole a Cardiffe.

Efekt biča

Vedci analyzovali satelitné snímky a rôzne údaje, pričom zistili, ako globálne otepľovanie vytvára „efekt biča“ a vytvára nevyspytateľné extrémy. Pod vplyvom extrémneho klimatického tlaku sú oblasti, v ktorých bývali časté suchá, v súčasnosti náchylnejšie na časté záplavy, zatiaľ čo iné regióny historicky náchylné na záplavy teraz znášajú častejšie suchá.

Región Shabelle v Etiópii, ktorý v rokoch 1980 až 2000 zažil množstvo záplav, vykazuje posun k dlhotrvajúcemu a silnému suchu. Rieka Shabelle, ktorá je hlavným zdrojom vody pre Somálsko, nedávno zažila najhoršie obdobie sucha v Africkom rohu. Výskum ukazuje, že počet intenzívnych období sucha v oboch oblastiach sa od roku 2000 viac ako zdvojnásobil.

Ako súčasť toho, čo výskumníci označujú ako „preklopenie klimatického nebezpečenstva“, sú však suchá v oboch regiónoch prerušované extrémnymi dažďami, ktoré spôsobujú ničivé záplavy, ku ktorým došlo počas tohtoročného leta v talianskom regióne Lombardsko.

Nebezpečenstvo záplav a sucha

Vedci skúmali frekvenciu a rozsah nebezpečenstva záplav a sucha za ostatných 41 rokov v lokalitách v šiestich krajinách – v Pakistane, Etiópii, Ugande, Burkine Faso, Ghane a Mozambiku. Taliansko zahrnuli do výskumu pre porovnanie s Európou.

Preklopenie klimatického nebezpečenstva“ podľa vedcov zažívajú milióny ľudí žijúcich v niektorých z najchudobnejších oblastí sveta, kde sú komunity často nedostatočne vybavené na to, aby sa s tým vysporiadali.

Pomoc komunitám

Od suchom zasiahnutej poľnohospodárskej pôdy až po záplavami zničené osady, komunity v Pakistane, Burkine Faso, Ghane a Etiópii zažívajú alarmujúce účinky klimatických zmien. Uganda zažíva stále katastrofálnejšie záplavy a Mozambik chaotickú zmes oboch extrémov,“ upozorňujú výskumníci.

Výskum bol zverejnený dva týždne pred začiatkom klimatickej konferencie OSN COP28, ktorá sa od 30. novembra do 12. decembra uskutoční v Dubaji. Účastníci na nej budú okrem iných tém diskutovať aj o finančných prostriedkoch na pomoc komunitám prispôsobiť sa a stať sa odolnejšími voči extrémom klimatických zmien.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovWaterAid