Krajiny EÚ tlačia na novú reguláciu e-cigariet: Čo prinesie nová legislatíva?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Asian male teenager holds a smoked e cigarette in his hand while sitting during recess in a hidden corner with his friends at school.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Šestnásť krajín Európskej únie požaduje jednotné pravidlá pre elektronické cigarety. Žiadajú, aby sa „vapy“ zahrnuli do zákonov o zdaňovaní tabakových výrobkov. Rozdielne regulácie totiž narúšajú jednotný trh a zvyšujú riziká pre zdravie i životné prostredie.

Európske krajiny apelujú na jednotnú legislatívu

Vaping, teda používanie elektronických cigariet, sa stal bežnou súčasťou života mnohých ľudí v Európe. Zatiaľ však neexistujú jednotné pravidlá, ktoré by upravovali zdaňovanie týchto produktov na úrovni celej Európskej únie.

Súčasná legislatíva, ktorá pochádza z roku 2011, sa vzťahuje na tradičné tabakové výrobky, no nové produkty, ako sú e-cigarety, zostávajú nepokryté.

Kvôli tomu jednotlivé krajiny EÚ prijímajú rôzne pravidlá, čo narúša jednotný trh.

„Kvôli nedostatkom v legislatíve EÚ členské štáty prijali opatrenia na národnej úrovni. To viedlo k rozdeleniu, nerovným podmienkam a k narušeniu nášho vnútorného trhu s e-cigaretami,“ uvádza sa v liste, ktorý šesťnásť krajín zaslalo Európskej komisii.

Beautiful brunette smoke electronic cigarette
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Kto stojí za iniciatívou?

Iniciatívu vedie Holandsko a podporuje ju ďalších 15 krajín, vrátane Slovenska, Chorvátska, Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Lotyšska, Španielska, Belgicka, Bulharska, Írska, Slovinska a Portugalska.

V liste adresovanom Komisii zdôrazňujú, že bez spoločných pravidiel vznikajú nerovné podmienky nielen pre výrobcov, ale aj pre spotrebiteľov.

„Na základe súčasnej smernice väčšinu týchto produktov nemožno zdaňovať ako tradičné tabakové výrobky. Ustanovenia aktuálnej smernice sú nedostatočné alebo príliš úzke na to, aby riešili výzvy, ktorým čelia členské štáty vzhľadom na neustále sa vyvíjajúcu ponuku tabakového priemyslu,“ píše sa ďalej v liste.

Disposable colorful e cigarettes with saline nicotine. Pod systems. Devices for quitting smoking. Blue, red, yellow, pink. Concept of alternative smoking, top view.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Aké sú dôsledky nejednotnosti?

Rozdielne pravidlá medzi krajinami spôsobujú niekoľko problémov:

  1. Nerovnaké zdaňovanie: Niektoré krajiny zdaňujú vapy len minimálne, čo láka spotrebiteľov z iných štátov.
  2. Zdravotné riziká: Absencia jednotných noriem znamená, že ochrana spotrebiteľov sa líši.
  3. Environmentálne problémy: Jednorazové vapy, ktoré sú obľúbené najmä medzi mladými, predstavujú ekologickú záťaž.

Príkladom rozdielnych pravidiel je Francúzsko, kde je predaj vapov zakázaný osobám mladším ako 18 rokov a používanie obmedzené na niektoré verejné priestory.

Na druhej strane Taliansko v roku 2013 zrušilo zákaz vapovania na verejnosti, hoci používanie v blízkosti škôl zostáva zakázané.

Jednorazové vapy sú navyše čoraz väčším problémom. Francúzsko už pristúpilo k ich zákazu a Nemecko vyzýva na podobné opatrenie v celej EÚ.

The girl came to the vapeshop.
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Čo plánuje Európska komisia?

Európska komisia už zaviedla určité pravidlá, ako napríklad:

  • Obmedzenie obsahu nikotínu vo vapoch,
  • Povinnosť označovania výrobkov s upozornením, že nie sú vhodné pre nefajčiarov,
  • Povinnosť registrácie výrobcov pred uvedením produktov na trh.

Tieto pravidlá však nestačia. Krajiny EÚ očakávajú, že nová Európska komisia, ktorá nastúpila do úradu 1. decembra, prijme aktualizáciu smernice o tabaku ako prioritu. Táto aktualizácia mala byť hotová už koncom roka 2022, ale kvôli meškaniu stále čaká na realizáciu.

European union flag against parliament in Brussels
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Čo prinesie nová legislatíva?

  • Jednotné zdaňovanie vapov: Zabezpečí spravodlivé podmienky na celom trhu.
  • Ochranu spotrebiteľov: Lepšiu reguláciu výrobkov s cieľom obmedziť ich dostupnosť pre mladistvých.
  • Riešenie ekologických problémov: Možný celoeurópsky zákaz jednorazových vapov.

Ministri financií jednotlivých štátov zdôrazňujú, že zmeny sú potrebné čo najskôr. „Bez jednotných pravidiel je náš trh fragmentovaný a spotrebiteľom poskytujeme nejednotnú ochranu,“ tvrdia v spoločnom stanovisku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať