Obehové hospodárstvo sa stalo kľúčovým modelom v snahe krajín chrániť životné prostredie a zároveň podporovať hospodársky rast. Hlavným cieľom je čo najdlhšie opätovne používať a recyklovať existujúce materiály a výrobky, referuje portál Euronews.
Nová správa Siete pre obehové hospodárstvo (CEN) a Národnej agentúry pre nové technológie, energetiku a udržateľný hospodársky rozvoj (ENEA) porovnala päť najväčších ekonomík EÚ a ich záväzky v oblasti udržateľnej výroby a spotreby.
Porovnanie sa týka Talianska, Francúzska, Nemecka, Španielska a Poľska a zameriava sa hlavne na odpadové hospodárstvo, inovácie a ekologickú udržateľnosť.
Taliansko sa umiestnilo najvyššie v EÚ v oblasti obehového hospodárstva
V správe CEN a ENEA sa zistilo, že Taliansko má spomedzi piatich krajín najefektívnejšie obehové hospodárstvo.
Štúdia porovnávala krajiny EÚ pomocou piatich kategórií: výroba a spotreba; odpadové hospodárstvo; druhotné suroviny; konkurencieschopnosť a inovácie; ekologická udržateľnosť a odolnosť.
Hoci jednotlivé krajiny vynikali v rôznych kategóriách, Taliansko viedlo celkový rebríček so 45 bodmi. Na druhom mieste sa umiestnilo Nemecko s 38 bodmi a za ním Francúzsko s 30 bodmi. Poľsko a Španielsko získali 26 bodov.
Španielsko má najnižšiu spotrebu materiálu v EÚ
Z piatich hodnotených krajín malo v roku 2022 najnižšiu spotrebu materiálov na obyvateľa Španielsko, a to 9,8 tony.
Nasledovalo Taliansko s 12,8 tonami na obyvateľa, potom Francúzsko, Nemecko a Poľsko.
Poľsko však dosiahlo najlepšie výsledky, pokiaľ ide o produkciu komunálneho odpadu s 365 kilogramami na obyvateľa v porovnaní s Nemeckom s 593 kilogramami na obyvateľa, čo je viac ako priemer EÚ.
Taliansko je na čele EÚ v oblasti odpadového hospodárstva
Okrem celkového prvenstva sa Taliansko umiestnilo na prvom mieste aj v kategórii odpadového hospodárstva.
Podľa správy sa miera recyklácie komunálneho odpadu v Taliansku v rokoch 2017 až 2022 zvýšila o 3,4 %.
V roku 2022 bola miera recyklácie v krajine 49,2 percenta, čo je veľmi blízko k cieľu 50 percent stanovenému v rámcovej smernici o odpadoch na rok 2020 (ktorý sa v roku 2025 zvýši na 55 percent).
Nemecko vynikalo najmä v oblasti recyklácie komunálneho odpadu s mierou 69,1 percenta v porovnaní s priemerom EÚ 48,6 percenta.
Francúzsko najlepšie využíva druhotné suroviny
V tretej kategórii sa skúmala miera využívania obehových materiálov, teda pomer materiálov zhodnotených a vrátených späť do hospodárstva v porovnaní s celkovým množstvom materiálov použitých v danej krajine.
Najlepší výkon spomedzi analyzovaných krajín zaznamenalo Francúzsko (19,3 %), a to aj napriek poklesu o 0,2 percentuálneho bodu v porovnaní s rokom 2018. Taliansko zaznamenalo 18,7 percenta, čo je síce vysoká hodnota, ale za posledných päť rokov sa v podstate nezmenila.
Nemecko bolo tesne nad priemerom EÚ na úrovni 13 percent, zatiaľ čo Poľsko (8,4 percenta) a Španielsko (7,1 percenta) boli pod ním.
Nemecko sa umiestnilo na popredných miestach v oblasti konkurencieschopnosti a inovácií
Nemecko sa v kategórii konkurencieschopnosti a inovácií umiestnilo na prvom mieste s najvyššími investíciami do aktivít obehového hospodárstva spomedzi skúmaných krajín.
Nemecko v roku 2021 vynaložilo 31,5 miliardy eur, za ním nasleduje Francúzsko s 20,4 miliardy eur a Taliansko s 12,4 miliardy eur.
V rokoch 2017 až 2021 zaznamenalo rast investícií všetkých päť krajín okrem Francúzska.
Z hľadiska zamestnanosti sa na prvom mieste umiestnilo Nemecko, ktoré v roku 2021 zamestná 785 000 pracovníkov v pracovných miestach súvisiacich s obehovým hospodárstvom, zatiaľ čo Taliansko 613 000 a Francúzsko 524 000.
Nemecko má najnižšiu spotrebnú stopu, ale najvyššie emisie skleníkových plynov
Pokiaľ ide o spotrebnú stopu – vplyv spotreby tovarov a služieb na životné prostredie a klímu – Nemecko sa ukázalo ako najudržateľnejšie s hodnotou 95 v porovnaní s Francúzskom 98 a Talianskom 104 – čo sa rovná priemeru EÚ v roku 2021.
Za posledných päť rokov Taliansko, Francúzsko a Nemecko znížili svoju spotrebnú stopu, zatiaľ čo Španielsko a Poľsko ju zvýšili.
Pokiaľ ide o ročné emisie skleníkových plynov z výrobných činností na obyvateľa v roku 2022, Francúzsko a Španielsko mali najnižšie hodnoty – 4 861 kg CO2 ekv. a 4 925 kg CO2 ekv.
Poľsko a Nemecko však vykázali výrazne vyššie hodnoty 9 587 kg CO2 ekv. a 7 392 kg CO2 ekv.
Za posledných päť rokov zaznamenali všetky analyzované krajiny pokles emisií skleníkových plynov. Na prvom mieste sa umiestnilo Nemecko s 15-percentným poklesom, nasledované Španielskom s 13-percentným a Francúzskom s 8 %.
V Taliansku a Poľsku sa emisie znížili len o 1 %.