Kúpanie v európskych vodných nádržiach je bezpečné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cute little girl sitting on a rock in lake
Cute little girl sitting on a rock in lake. Enjoying summer vacation. Child and Nature. Happy isolation concept. Exploring Finland. Scandinavian landscape.
Tento článok pre vás načítala AI.

V súčasnosti 85,4 % európskych lokalít na kúpanie spĺňa najprísnejšie normy kvality vody, čo dokazuje najnovšia správa Európskej environmentálnej agentúry.

Vysoké štandardy kvality vody

Keď sa chystáte prežiť letné dni pri vode, určite vás poteší, že – 85,4 % – európskych lokalít na kúpanie v roku 2023 spĺňalo najprísnejšie štandardy EÚ pre kvalitu vody na kúpanie. Tieto informácie poskytla výročná správa o vodách na kúpanie, ktorú dnes zverejnila Európska environmentálna agentúra spolu s Európskou komisiou.

Bezpečnosť je prvoradá

Správa sa primárne zameriava na bezpečnosť kúpania prostredníctvom monitorovania baktérií, ktoré môžu u ľudí spôsobiť vážne ochorenia. Napriek tomu, že veľká väčšina lokalít spĺňala najvyššie štandardy kvality vody na kúpanie, 1,5 % z nich – 321 z 22 081 lokalít na kúpanie – bolo hodnotených ako nevyhovujúce, čo znamená, že predstavujú zdravotné riziko pre kúpajúcich sa.

Women splashing feet in water
Detail of three young women with nice nails relaxing on a wooden pier and splashing their feet into cold water. Picturesque clean lake with women splashing their feet in water

Výzvy spojené so znečistením vody

Napriek tomu, že väčšina európskych vôd na kúpanie je z bakteriologického hľadiska vo výbornom stave, znečistenie povrchových a podzemných vôd je naďalej značné a môže sa ešte zhoršiť v dôsledku meniacej sa klímy. Zlepšenie odolnosti vody pre ľudí a životné prostredie bude v nasledujúcich rokoch kľúčové.

Legislatíva na ochranu vody

Smernica o vode určenej na kúpanie, ktorá bola zavedená v roku 2006, pomohla zlepšiť kvalitu vody a je jedným z viacerých právnych predpisov EÚ, ktoré chránia vodu. Cieľom právnych predpisov EÚ o vode je zabezpečiť, aby všetci Európania mali prístup ku kvalitnej a dostatočnej vode, a zaručiť dobrý stav všetkých vodných útvarov v Európe. Ústredným prvkom je rámcová smernica o vode, ktorá od roku 2000 predstavuje hlavný právny predpis na ochranu vody v EÚ.

Swimming in lake in Finland. Woman in summer at beach. Finnish bathing in water in nature. Back view of person. Blue sky and beautiful green forest.
Swimming in lake in Finland. Woman in summer at beach. Finnish bathing in water in nature. Back view of person. Blue sky and beautiful green forest. Relax in Scandinavia after cottage sauna.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať