Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) vyzval v pondelok vedcov, aby predkladali „chladné, tvrdé fakty“ a dotlačili vlády k tomu, aby robili politiku na obmedzenie klimatickej zmeny ešte pred prekročením kľúčovej hranice globálneho otepľovania.
Svet je na križovatke
António Guterres to povedal vo videoprejave na stretnutí Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) vo švajčiarskom Interlakene, kde by mali odborníci dokončiť svoju ďalšiu správu. Podľa neho najnovšia správa panelu „nemohla prísť v kľúčovejšom čase“.
Morský ľad v Antarktíde je na historickom minime od roku 1979. Čo to pre nás znamená?
„Náš svet je na križovatke a naša planéta je v hľadáčiku. Blížime sa k bodu, odkiaľ niet návratu; prekročenia medzinárodne dohodnutej hranice 1,5 stupňa Celzia globálneho otepľovania,“ varoval Guterres.
Spomenutá hranica, ktorá je výsledkom parížskej klimatickej dohody a je v porovnaní s priemernými teplotami v predindustriálnej dobe, sa stala meradlom pre klimatológov, ktorí varujú pred nebezpečenstvom globálneho otepľovania.
Zníženie emisií
Šéf OSN spomenul nedávne správy IPCC, podľa ktorých sa už niektorým dôsledkom globálneho otepľovania nedá vyhnúť, ale „je možné obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa rýchlym a hlbokým znížením emisií vo všetkých sektoroch globálnej ekonomiky“.
TOP 10 najlepších riešení obnoviteľnej energie v roku 2022
Niektorí vedci nesúhlasia a poznamenávajú, že rýchlosť, ktorou sa skleníkové plyny dostávajú do atmosféry, takmer znemožňuje dodržať túto hranicu, uvádza agentúra AP.
Urýchlenie odklonu od fosílnych palív
Posledná časť šiesteho cyklu podávania správ IPCC, ktorá je známa ako súhrnná správa, pretože spája poznatky zo šiestich predchádzajúcich článkov, by mala vládam podľa Guterresa poskytnúť „spoľahlivé, priame a podrobné vedecké usmernenia, aby mohli robiť správne rozhodnutia pre ľudí a planétu“, keď sa koncom roka zídu na svetovej klimatickej konferencii v Dubaji.
Urýchlenie odklonu od fosílnych palív je podľa generálneho tajomníka OSN „tvrdé, ale nevyhnutné“.