Mestá žiadajú vládu o kroky proti klimatickej kríze. Extrémne horúčavy ukazujú potrebu systémových opatrení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
teploty
Foto: ilustračné, Gettyimages
Tento článok pre vás načítala AI.

Únia miest Slovenska (ÚMS) vyzýva vládu SR, zodpovedné ministerstvá a poslancov Národnej rady SR, aby venovali riešeniu klimatickej krízy zvýšenú pozornosť a prijali potrebné systémové opatrenia.

Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) sa teploty v niektorých častiach Slovenska v týchto dňoch vyšplhali až k 38 stupňom Celzia, čo je dôsledok zmeny klímy, ktorá sa prejavuje čoraz častejšie extrémnymi výkyvmi počasia.

„Potrebujeme urgentne riešiť klimatickú krízu, ktorej dôsledky pociťujeme na vlastnej koži aj v našich mestách,“ uviedlo ÚMS.

Najviac zasiahnuté sú mestá

Organizácia zdôraznila, že mestá a ich obyvatelia sú najviac zasiahnuté následkami extrémneho počasia, akými sú horúčavy, sucho, požiare, ale aj intenzívne búrky, dažde a povodne.

„Mestá musia rýchlo a zodpovedne reagovať na tieto výzvy, aby ochránili predovšetkým zdravie svojich obyvateľov, ako aj majetok, infraštruktúru a životné prostredie,“ dodala ÚMS s tým, že neprispôsobená a zastaralá infraštruktúra miest prestáva byť spoľahlivá, neposkytuje obyvateľom potrebné bezpečie a komfort.

Dôležitým faktorom zraniteľnosti je aj expanzia miest a výstavba na úkor voľných zelených priestranstiev, čím dochádza k vytváraniu energeticky náročných a klimaticky zraniteľných lokalít. ÚMS preto apeluje na štát, aby vytvoril prostredie umožňujúce efektívne čerpanie finančných zdrojov pre samosprávy, zjednodušil procesy a podporil udržateľné opatrenia v oblastiach energetiky, obnovy budov či dopravy.

Mestá sú pripravené na spoluprácu

Medzi potrebné opatrenia, ktoré ÚMS navrhuje, patrí zvýšenie finančných zdrojov pre miestnu samosprávu, prijatie novej regionálnej politiky a zníženie centralizmu v prospech miestnych a regionálnych opatrení.

ÚMS taktiež vyzvala na posilnenie odborných kapacít v klimatickej agende, zohľadňovanie klimatických zmien pri rozvoji a investíciách a rešpektovanie princípu „do no harm“ (zásada nespôsobovať významné škody, pozn.red.) pri zásahoch a rozvoji územia.

„Naše mestá sú pripravené na spoluprácu na odbornej a partnerskej úrovni,“ zdôraznila ÚMS. Organizácia dlhodobo podporuje svoje členské mestá pri riešení klimatických otázok cez vzdelávanie, pripomienkovanie legislatívy, zastupovanie potrieb miest v komunikácii so štátom a zapájanie miest do environmentálnych projektov. ÚMS zriadila aj interné pracovné skupiny pre oblasť životného prostredia, energetiky a ekoinovácií, ako aj pre oblasť odpadového hospodárstva a cirkularity.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústavÚMS Únia miest Slovenska