Chcete znížiť svoje účty za vykurovanie? Odpoveďou môžu byť ekologické elektrické tapety.
Mohli by elektrické tapety jedného dňa nahradiť váš plynový kotol? Európske mesto – Glasgow – skúša tento inovatívny spôsob dekarbonizácie domov a zníženia účtov za energiu. V súčasnosti sa pilotne testuje v 12 nájomných domoch v škótskom meste Glasgow s cieľom posúdiť jeho účinnosť ako čistého zdroja tepla.
Na projekte spolupracujú University of Glasgow, University of Strathclyde, West of Scotland Housing Association a Glasgow City Council.
Ako môžu elektrické tapety vykurovať domy udržateľnejšie?
Výskumníci skúmajú možnosť nahradiť plynové vykurovanie ekologickými elektrickými tapetami. Tento typ tapiet kombinuje medené pásy a grafén alebo uhlík, čím vytvára tenký povrch, ktorý dokáže viesť elektrickú energiu.
Vyžaruje neviditeľné infračervené žiarenie, ktoré je zdrojom tepla bez plynu, a predpokladá sa, že zlepšuje kvalitu vzduchu v nehnuteľnostiach, pretože vytvára menej vlhkosti a plesní.
Tapeta sa pripevňuje na strop a jej inštalácia je rýchla a jednoduchá. Podľa vývojára NextGen Heating dokáže poskytnúť teplo v priebehu jednej až troch minút, takže je ideálna pre ťažko vykurovateľné objekty.
Projekt, ktorý finančne podporila koalícia popredných odborníkov na klímu a udržateľnosť zo škótskych univerzít Scotland Beyond Net Zero, sa testuje v bytovkách postavených pred rokom 1919.
Sú elektrické tapety efektívnym zdrojom tepla?
Na monitorovanie účinnosti sa v technológii využíva internet vecí a analýza údajov s využitím umelej inteligencie na zhromažďovanie informácií o účinnosti vrátane zadržiavania tepla a spotreby energie. Nájomníci budú tiež poskytovať spätnú väzbu o úrovni komfortu, ktorú zdroj tepla poskytuje.
Zatiaľ sú náznaky dobré. „Túto technológiu skúšame už niekoľko mesiacov a od našich nájomníkov, u ktorých bola nainštalovaná, máme vynikajúcu spätnú väzbu,“ hovorí Andrew Kubski, riaditeľ pre rozvoj a správu majetku spoločnosti West of Scotland Housing Association.
Tento projekt je len jedným z ôsmich nových výskumných spoluprác zameraných na podporu prechodu Škótska na čistú nulu. Projekty sa zaoberajú výzvami v oblasti udržateľnosti, od budov a dopravy až po energetiku, financie, potraviny a prírodné systémy.
„Tieto projekty sú kľúčovým krokom na našej ceste k udržateľnejšej a spravodlivejšej budúcnosti nielen pre Škótsko, ale aj v celosvetovom meradle,“ hovorí profesorka Lisanne Gibsonová, zástupkyňa riaditeľa pre výskum na univerzite v Dundee a predsedníčka výboru pre počiatočný fond projektu Scotland Beyond Net Zero.