Ministerstvo životného prostredia má zazmluvnených takmer 300 miliónov eur z eurofondov v rámci Programu Slovensko, pričom vykonáva kroky, aby sa do konca roka podarilo zazmluvniť 600 miliónov eur. Rovnako tak v roku 2024 nebude žiaden míľnik z Plánu obnovy a odolnosti SR v oblasti životného prostredia prekážkou, aby Slovensko nemohlo podať žiadosť o 5. platbu.
Rezort životného prostredia zefektívňuje využitie fondov
„Predošlé vlády dopustili, že len v Operačnom programe Kvalita životného prostredia prepadlo vyše 430 mil. eur. My tento scenár viac nedopustíme a dnes sa aj vďaka správnemu manažovaniu výziev stávame lídrom vo využívaní financií, ktoré pomáhajú znižovať regionálne rozdiely a pomáhajú ochrane životného prostredia,“ zdôraznil Taraba.
Plán obnovy prejde zmenami
Šéf envirorezortu Taraba intenzívne a na pravidelnej báze komunikuje s predstaviteľmi Európskej komisie pri napĺňaní míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR. Podľa vicepremiéra Tarabu bol pôvodný zákon o krajinnom plánovaní tak, ako ho pripravila predchádzajúca vláda a dala ho do Plánu a obnovy a odolnosti SR, výmyslom a doslova diktátom čo môžu, resp. nemôžu samosprávy robiť na svojom území.
„Takýto zákon nemá v Európskej únii v takej podobe, ako ho pripravili kičovci a budajovci nikto a tak, ako ho pripravili, by bol výraznou komplikáciou pre ďalšie územné plánovanie. S EK sme sa dohodli na splnení míľnika prostredníctvom efektívnych opatrení tak, aby nebolo ohrozené využívanie prostriedkov z plánu obnovy,“ povedal Taraba.
Taraba sľubuje väčšiu ochranu prírody
Projekt výkupu súkromných pozemkov v národných parkoch, ktorý bol doteraz neekonomický a nezmyselný a zavádzaný predošlými vládami, bude nahradený efektívnejšími zelenými projektami. Tieto nové iniciatívy majú skutočne prispieť k ochrane prírody a nebudú slúžiť len ako realitný biznis.
„Chceme zdravé a vitálne lesy, preto už viac aktivistom nedovolíme ničiť slovenské lesy a naše národné bohatstvo,“ dodal Taraba.