Nádej pre udržateľné domy? Austrálska univerzita vyvinula fasádu z recyklovaného skla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fasáda z recyklovaného skla.

V posledných rokoch sa zvyšuje dopyt po udržateľných a ekologicky šetrných riešeniach vo všetkých odvetviach. Architektúra a stavebníctvo nie je výnimkou. Austrálska univerzita RMIT nedávno oznámila revolučný vývoj v oblasti fasádnych obkladov.

Tím vedcov a inžinierov na univerzite sa zameriava na využitie recyklovaného skla ako základného materiálu pre nový typ fasády, ktorý má potenciál výrazne prispieť k udržateľnosti budov. Podarilo sa im vyvinúť úplne nový materiál, ktorý je vraj kvalitnejší, bezpečnejší a trvácnejší.

Až 83 percent odpadového skla

Nový druh fasádneho obkladu tvorí najmä sklo, ktoré by sa inak dostalo na skládku alebo do spaľovne odpadu. Až 83 percent. Zvyšok tvoria spojivá na báze polymérov, ktoré spevňujú jeho vnútornú časť, čo toto sklo robí odolnejším voči rozbitiu.

Podľa vedcov na univerzite je recyklované sklo vhodným materiálom na fasádne obklady z niekoľkých dôvodov. Po prvé, použitie recyklovaného skla umožňuje znížiť množstvo odpadu a zároveň minimalizuje ťažbu nových surovín. Tento prístup tiež pomáha znížiť energetickú spotrebu a tvorbu skleníkových plynov spojených s výrobou nového skla.

Navyše, využitie skleného odpadu na fasádne obklady prispieva k oživeniu trhu s recykláciou a podporuje udržateľný cyklus materiálov.

Nielen šetrný, ale aj estetický

Nový druh fasádneho obkladu vyvinutý na austrálskej univerzite je nielen ekologicky šetrný, ale aj esteticky príťažlivý.

Recyklované sklo je spracované do rôznych tvarov a veľkostí, čo umožňuje tvorbu zaujímavých a jedinečných fasádnych vzorov. Táto inovácia by mohla prilákať architektov a stavebníkov, ktorí sa zaujímajú o moderné trvalo udržateľné dizajny budov.

Okrem ekologických a estetických výhod, fasádny obklad z recyklovaného skla prináša aj ďalšie výhody. Sklenený povrch je odolný voči poveternostným vplyvom, UV žiareniu a je ľahko udržiavateľný. Tento nový materiál tiež poskytuje dobrú tepelnú izoláciu a zlepšuje energetickú efektívnosť budov. Prítomnosť ochranných protipožiarnych prísad navyše zvyšuje celkovú ohňovzdornosť materiálu a tým chráni fasádu pred zhorením. No nielen fasádu, ale i celú budovu.

Všestranné využitie

Podľa vedcov na austrálskej univerzite by tento typ fasádneho obkladu mohol byť použitý na rôzne druhy budov vrátane komerčných, rezidenčných a verejných priestorov. Táto inovácia ponúka príležitostina zlepšenie udržateľnosti existujúcich budov a tiež na navrhovanie nových stavieb s nízkou ekologickou stopou.

Vývoj fasád z recyklovaného skla je ďalším príkladom toho, ako veda môže prispievať k ochrane životného prostredia a udržateľnému rozvoju. Táto iniciatíva tiež môže inšpirovať ďalších výskumníkov, architektov a stavebníkov na hľadanie nových spôsobov využitia odpadových materiálov a ich transformácie na hodnotné produkty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať