Nebeské divadlo: Lyridy opäť rozžiaria aprílovú oblohu

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Medzi 16. a 25. aprílom 2025 budú mať milovníci nočnej oblohy opäť dôvod obrátiť zrak k nočnej oblohe. Na scénu prichádza každoročný meteorický roj Lyríd, ktorého vrchol aktivity nastane 22. apríla. V ideálnych podmienkach bude možné pozorovať až 15 meteorov za hodinu.

Za všetko „môže“ kométa 

Lyridy, každoročne sa opakujúci meteorický roj, vďačia za svoj pôvod dlhoperiodickej kométe P/Thatcher, ktorá obieha Slnko raz za 415 rokov.

„Zdrojom prachových častíc, ktoré vnikajú do zemskej atmosféry, je práve táto kométa,“ vysvetľuje astronóm Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, v.v.i.

Meteory zdanlivo vylietajú z miesta na oblohe, ktoré sa nachádza v súhvezdí Lýry, blízko jasne žiariacej hviezdy Vega. Tento bod sa nazýva radiant.

Kométa
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Frekvencia je každý rok iná

Vrchol aktivity Lyríd trvá len krátko, čo naznačuje, že prúd častíc vo vesmíre je veľmi úzky – jeho hlavná časť má šírku len približne 200 000 kilometrov. Frekvencia meteorov môže preto rok od roka výrazne kolísať.

„V dráhe prúdu sa nachádzajú zhluky častíc, čo spôsobuje, že v niektorých rokoch sa frekvencia dramaticky mení,“ dodáva Svoreň.

Ako príklad uvádza výnimočný rok 1982, keď meteorický radar v kanadskom Springhille zaznamenal krátkodobé maximum až 120 meteorov za hodinu.

Lyridy.png

Gravitácia Saturna môže ovplyvniť ich aktivitu

Dráha meteorického roja vedie blízko planéty Saturn – len 0,16 astronomickej jednotky, čo je približne 24 miliónov kilometrov.

Práve jeho mohutná gravitácia môže niektoré častice vychýliť tak, že sa nedostanú do kontaktu so Zemou. To je dôvod, prečo niektoré roky prinášajú len slabý meteorický dážď.

Planet Saturn with major moons
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Kedy je ideálny čas na ich pozorovanie?

Podmienky na pozorovanie Lyríd v roku 2025 budú stredne priaznivé. Hoci roj začína byť aktívny už od 16. apríla, svit Mesiaca, ktorý dosiahol spln 13. apríla, môže v prvej polovici aktivity rušiť výhľad na slabšie meteory. Lepšie podmienky sa očakávajú v druhej polovici meteorickej aktivity – ideálne po Veľkonočných sviatkoch.

Odporúčané